Yapay zekayla yaptıkları kadının aylık kazancına kimse inanamadı

Yapay zekayla yaptıkları kadının aylık kazancına kimse inanamadı
Yapay zeka tarafından yaratılan Aitana López adındaki "Influencer"'ın aylık kazancı dudak uçuklattı.

Euronews'in haberine göre; Barselona'da yaşayan 25 yaşındaki pembe saçlı bir kadın olan Aitana, kendisine çıkma teklif eden ünlülerden özel mesajlar alıyor. Ancak bu model gerçek değil. Aitana bir yapay zeka...

Yapay zeka tarafından geliştirilen ilk İspanyol model olan Aitana zor bir zamanda doğdu.

1.webp

Geçen yaz, tasarımcısı ve The Clueless ajansının kurucusu Rubén Cruz, çok fazla müşterisi olmadığı için zor bir dönemden geçiyordu.

Euronews'e konuşan Cruz, "Nasıl çalıştığımızı analiz etmeye başladık ve birçok projenin elimizde olmayan sebepler nedeniyle askıya alındığını veya iptal edildiğini fark ettik. Bu durum çoğu zaman tasarımdan değil, modelin hatasından kaynaklanıyordu" diyor.

2.webp

Bu yüzden kendilerine başvuran markalar için model olarak kullanmak üzere kendi influencer'larını geliştirmeye karar verdiler.

Barselona'dan pembe saçlı, fiziksel görünümü yerinde olan Aitana adında 25 yaşında bir kadın model geliştirdiler.

3.webp

Tasarımcısına göre sanal model ayda 10 bin euroya kadar kazanabiliyor, ancak ortalama kazancı 3 bin euro civarında.

Cruz, "Bunu daha iyi bir yaşam sürebilmek ve egoları olan, çılgınlıkları olan ya da sadece poz vererek çok para kazanmak isteyen diğer insanlara bağımlı olmamak için yaptık" diyor.

Aitana'nın kazancı
Aitana, reklam başına bin euronun biraz üzerinde kazanıyor ve yakın zamanda Big adlı bir şirketten reklam yüzü oldu.

4.webp

Aitana ayrıca iç çamaşırlı fotoğraflarını OnlyFans benzeri bir platform olan Fanvue'ya yüklüyor.

Sadece birkaç ay içinde Instagram'da 121 binden fazla takipçi kazanmayı başardı ve fotoğrafları binlerce kez görüntülendi.

Hatta kendisinin gerçek bir insan olmadığının farkında olmayan ünlülerden özel mesajlar bile alıyor.

5.webp

"Bir gün, tanınmış bir Latin Amerikalı aktör ona çıkma teklif etmek için mesaj attı." diyor Cruz.

"Aitana'nın varlığından bile haberi yoktu" diye ekliyor.

Bir yapay zekayı nasıl canlandırırsınız?
Ajans ekibi her hafta Aitana'nın hayatını yönlendirmek için bir toplantı yapıyor.

Hafta boyunca ne yapacağına, hangi yerleri ziyaret edeceğine ve onu tanımak isteyen takipçileri için hangi fotoğrafların yükleneceğine karar veriyorlar.

6.jpg

Ancak fotoğraf çekimleri ya da gardırop değişiklikleri yok, sadece yapay zeka ve Photoshop kullanan tasarım uzmanları, modelin örneğin hafta sonunu Madrid'de geçirmesini mümkün kılıyor.

"İlk önce canlı olmadığı için ona biraz gerçeklik katmamız gerekiyordu ki insanlar onunla bir şekilde ilişki kurabilsinler. Bir hikaye anlatmak zorundaydık" diyor grafik tasarımcı.

Bu nedenle Aitana, tasarımcılar için 'boş bir tuval' olabilmeleri için kişilikleri genellikle ortaya çıkmayan geleneksel modellerin aksine, çok belirgin bir 'kişiliğe' sahip.

7.jpg

Fitness tutkunu, kararlı ve karmaşık bir karaktere sahip olarak geliştirildi. Web sitesinde kendisini dışa dönük ve sevecen olarak tanımlıyor.

"Aitana üzerinde çok düşünüldü. Onu toplumun en çok sevdiği şeylere dayanarak geliştirdik. Son yıllarda trend olan zevkler, hobiler ve nişler üzerine düşündük," diye açıklıyor Cruz.

Trendleri analiz ettikten sonra, doğu kültürünün son yıllarda çok Avrupalılaştığını fark ettiler, bu yüzden pembe saçları ve oyuncu tarafıyla bunu yakalamaya çalıştılar.

8.webp

Aitana o kadar başarılı oldu ki tasarımcıları "biraz daha utangaç" Maia adında ikinci bir sanal model geliştirdiler bile.

İsimler de rastgele seçilmedi, her ikisi de yapay zekanın (AI) kısaltmasını içeriyor.

Ajans, kendi kişiselleştirilmiş modellerine karşı çok fazla talep olduğunu söylüyor.

10.jpg

Ayrıca modellerin yarattığı aşırı cinselleştirilmiş imaj da eleştiriliyor. Buna karşılık ajans, gerçek influencer'lar ve markalar tarafından zaten geliştirilmiş olan estetiği takip ettiklerini belirtiyor.

"Eğer bu estetiği takip etmezsek, markalar ilgilenmeyecektir. Bu sistemi değiştirmek için markaların vizyonunu değiştirmeniz gerekir. Dünya genel olarak cinselleştirilmiş durumda." diyor.

11.jpeg

YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler
Öne Çıkanlar