Siyasetçilerden Ogün Samast tahliyesine sert tepki

Siyasetçilerden Ogün Samast tahliyesine sert tepki
Hrank Dink'in katili Ogün Samast'ın tahliye kararına siyasilerden tepkiler peş peşe geldi.

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’in katili Ogün Samast'ın tahliye edilmesine CHP Genel Başkanı Özgür Özel, CHP eski Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve Türkiye İşçi Partisi (TİP) Genel Başkanı Erkan Baş sert tepki gösterdi.

KKTC'de gerçekleştirdiği ziyaretler kapsamında bulunan CHP lideri Özgür Özel, Hrant Dink davası devam ederken tahliye edilen Ogün Samast ile ilgili karar hakkında şu açıklamalarda bulundu:

Akıl alır gibi bir şey değil. 16 yıldır tutuklu, yok iyi hali varmış, bilmem nesi varmış. Bu kadar canice bir cinayet işleyenin ne iyi hali olabilecek? Demek ki hepimizin gözü önünde bir cinayet. Sadece bir cinayet değil, yani cinnet halinde yapılmış değil. Tasarlanmış, planlanmış, birileri tarafından görevlendirilmiş, gitmiş, takip etmiş, tatbikat yapmış. Ve Türkiye’de Ermeni cemaatine karşı yapılmış olan inanılmaz bir haksızlık. Bir kanaat önderinin düşüncelerinden dolayı susturulması çok şüpheli bir durumdu zaten.

Demek ki Ogün Samast’ı birileri koruyup kolluyor. Cinayet sonrasında bayrak önünde fotoğraf çektirenler vardı. Demek ki o fotoğraf çektirenler ya da onu azmettirenler günü geldiğinde onu ömür boyu durması gerektiği o delikten çıkarmasını bildiler. Sözün bittiği yerdeyiz. Ogün Samast iyi halden serbest kalıyorsa bundan sonra adaletin a’sından bahseden gerçekten vicdansızdır.

"YARGI KRİZİ ÇIKARANLAR KATİLLERİ SERBEST BIRAKIYOR"

CHP eski Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ise X hesabından yaptığı paylaşımda tepkisini şu sözlerle dile getirdi:

Kılıçdaroğlu: Kardeşliğimize kurşun sıkanlar, kadınlara, çocuklara kasteden “iyi halliler” dışarıda; gazeteciler, siyasetçiler içeride…
Kemal Kılıçdaroğlu da tepki gösterdi. Kılıçdaroğlu, “Milletin oyuyla seçilmiş Milletvekilini, yasaya aykırı bir biçimde cezaevinde tutmak için “yargı krizi” çıkaranlar, katilleri serbest bırakıyor. Kardeşliğimize kurşun sıkanlar, kadınlara, çocuklara kasteden “iyi halliler” dışarıda; gazeteciler, siyasetçiler içeride… “Aslanım benim, aferin Erdoğan…”
dedi.

kk.png

"ANAYASA İLE ANLATILAMAZ"

TİP Genel Başkanı Erkan Baş da X hesabından şu paylaşımı yaptı:

Yaşadıklarımız hukukla, yasayla, Anayasa ile filan anlatılamaz. Aklı olan, vicdanı olan herkes bi tarafta dümdüz kötü olanlar karşımızda, bu kadar net! Haklı olanlar örgütlenip güç olmazsa, dur demezse örgütlü kötülük saldırıyor. Haklı olanlar, iyi insanlar, susmayın!

eb.png

NE OLMUŞTU?

Agos gazetesinin genel yayın yönetmeni Hrant Dink’i 19 Ocak 2007’de gazete binasının önünde düzenlediği silahlı saldırıda öldüren Ogün Samast, şubat ayında nakledildiği Bolu F Tipi Cezaevi’nden koşullu salıverilme kapsamında akşam saatlerinde tahliye edildi.

YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler
Öne Çıkanlar