Sarımsakta büyük tehlike! Uzmanlar çok dikkatli olunmalı diyerek uyardı

Sarımsakta büyük tehlike!  Uzmanlar çok dikkatli olunmalı diyerek uyardı

Kanada ve Amerika'da yapılan araştırmalarda, Çin'den gelen sarımsaklarda birden fazla zararlı madde bulunduğu ortaya çıktı. Uzmanlar, bu maddelerin ağır metaller içerdiğini belirterek uyarıda bulundu.

Yerli sarımsakla Çin'den ithal edilen sarımsak arasındaki tartışma, bu yıl da gündeme geldi. İddialara göre, Çin'den gelen sarımsaklarda insan dışkısından elde edilen gübre kullanılıyor, bu da ciddi sağlık riski oluşturuyor.

yuu.jpg

Gıda mühendisi Nurten Sırma, ATV Haber'e yaptığı açıklamada, Kanada'dan gelen raporlara atıfta bulunarak, Çin sarımsağıyla ilgili çeşitli endişelerin olduğunu belirtti.

9ls2shovv-sarimsaginfaydalari.webp

YETİŞTİRİLDİĞİ TOPRAKTA KANALİZASYON SIZINTISI...

Sırma, "Çin sarımsağında zaman zaman ağır metaller, zaman zaman insan dışkısından kaynaklanan E. coli bakterisi ve zaman zaman da renk ağırtıcı klorit gibi maddeler tespit edilmiş. Bu, sarımsağın yetiştirildiği topraklarda kanalizasyon sızıntılarının olabileceğini gösteriyor" dedi.

640xauto-001.webp

YERLİ SARIMSAK İLE ÇİN SARIMSAĞI NASIL AYIRT EDİLİR?

Yerli sarımsak ile Çin sarımsağı arasındaki farkları anlamak önemli. Sırma, yerli sarımsağın Kastamonu yöresine özgü olduğunu ve diplerinin beyaz olmadığını, renginin kırmızı ve mora dönük olduğunu belirtti.

1044295226-0-0-1600-900-1920x0-80-0-0-5de77facdfcd119c8e623c34025995cd.jpg

ÇİN SARIMSAĞI DAHA TATSIZ

Çin sarımsağının diplerinin daha beyaz ve diş sayısının az olduğunu da ekledi. Ayrıca, yerli sarımsağın kendine özgü bir lezzeti olduğunu ve Çin sarımsağının daha tatsız olduğunu da vurguladı.

sarimsaksuyu-min.jpg

İlgili Haberler