1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. Oklar yeniden Sezgin Baran Korkmaz'a çevrildi! Kayıp 9 dakikada kimler vardı
Oklar yeniden Sezgin Baran Korkmaz'a çevrildi! Kayıp 9 dakikada kimler vardı

Oklar yeniden Sezgin Baran Korkmaz'a çevrildi! Kayıp 9 dakikada kimler vardı

Yurtdışına kaçan Sezgin Baran Korkmaz'ın Veyis Ateş ile ilgili "benden 10 milyon euro" istedi iddiaları gündeme bomba gibi düşerken, bugün Karar yazarı Akif Beki ile Cumhuriyet yazarı Barış Pehlivan'dan dikkat çeken yazılar yayımlandı.

A+A-

Karar Gazetesi yazarı Beki, Sezgin Baran Korkmaz'da bulunan 12 dakikalık ses kaydının açıklanmayan 9 dakikasına dikkat çekerken, Cumhuriyet yazarı Barış Pehlivan ise Sezgin Baran Korkmaz'ı arayarak, Veyis Ateş'in 10 milyon euronun kime veya kimlere verileceğini sordu.

"ORTADA BİR ÇAPRAZ DOĞRULAMA VAR"

Karar gazetesi yazarı Akif Beki, Sedat Peker’in hakkında iddialarda bulunduğu Sezgin Baran Korkmaz'ın 12 dakikalık ses kaydına ilişkin olarak, "Kaydı Sevilay Yılman'a dinlettiğini başka bir Habertürk yazarını, Fatih Altaylı'yı arayarak teyit etti. Habertürk'ün savunma istediği Veyis Ateş'ten de henüz bir açıklama, yalanlama duyulmadı. Ortada bir çapraz doğrulama olduğuna göre, kaydı gerçek kabul edebiliriz" dedi.

Beki'nin yazısının ilgili bölümü şöyle:

"Sevilay Yılman'ın kulak misafirliğinden şunu anlıyoruz. Ateş, Korkmaz'a yargı ve polisteki işini çözmek için aracılık teklif ediyor. 10 milyon avroya kıyması karşılığında. Korkmaz'ı suçlamalardan aklamak, bir gazetecinin boyunu aşıyor. Peki bu kriminal teklifi kim adına, neye güvenerek yaptı? Bu rüşveti kim alacaktı?" diye yazdı.

 

Sevilay Yılman'ın, 12 dakikalık konuşmanın sadece 3 dakikasını dinlediğine işaret eden Beki, "Korkmaz, kalan 9 dakikada Ateş'le ne konuştuklarını saklıyorsa bir amacı olmalı. Muhtemelen o kayıp 9 dakikada, Korkmaz'a rüşvet karşılığı yardımcı olacak isimler geçiyor.

 

O kısmını neden sansürledi? Tehdit ve şantajla işini gördürmek için değilse neden? Şu haliyle yalnızca aracıyı, Veyis Ateş'i ateşe atmış görünüyor. Herhalde özel garezinden değil." ifadelerini kullandı."

"SIRA DIŞI GÜNLERDEN GEÇİYORUZ"

Barış Pehlivan, ise Sezgin Baran Korkmaz'ı aradı. Korkmaz ile yaptığı görüşmeyi köşesine taşıyan Pehlivan, "sıra dışı günlerden geçiyoruz" değerlendirmesinde bulundu.

Pehlivan'ın yazısından ilgili bölüm şöyle oldu:

"Önce Fatih Altaylı yazdı. 

Veyis Ateş’in Sezgin Baran Korkmaz’dan 10 milyon Avro istediğini duyurdu. 

SBK’nin “ablası gibi sevdiği bir gazeteciye” bu talebin kaydını dinlettiğini de ifşa etti. 

Sonra “abla” Sevilay Yılman dinlediği o kaydın bir bölümünü köşesine taşıdı. 

Veyis Ateş, “Seninle uğraşan bir klik ve lobi var ama bu arkadaşlarla işi tersine çevirmek mümkün” diyordu. “Samimiyetini göstermeni bekliyorlar” diyordu. “Talep ettikleri meblağı yollayacaksın” diyordu. 

 

Herkesin merak ettiği soru için Sezgin Baran Korkmaz’ı aradım. Açmadı. Sorumu mesaj olarak attım: “Veyis Ateş sizden almak istediği parayı kime vereceğini vaat etti? 

Kim o ‘arkadaşlar’ dediği ve sizin için görüştüğü kişiler?” 

Aradan bir süre geçtikten sonra telefonum çaldı. Arayan Sezgin Baran Korkmaz’dı. 

 

Öfkeli bir şekilde konuşuyordu. Hakkındaki suçlamaların doğru olmadığını iddia ediyordu. “Her şeyi açıklayın o zaman, yazayım” dediğimde ise “hayır” diyordu. Halbuki, yanıt bekleyen çok soru vardı. Veyis Ateş’in kimlerle kendisi için lobi yaptığını ve 10 milyon Avro’yu kimlere vereceğini sordum tekrar. Israr edince şöyle dedi SBK: 

“Bu soruya cevap vermek istemiyorum. Bu konunun muhatabı Veyis Ateş’tir. Avukatlarım savcılığa suç duyurusunda bulundukları zaman, Türkiye’de herkes öğrenecek.” 

 

Sıra dışı günlerden geçiyoruz. Uykusu kaçan siyasetçiler, bürokratlar ve elbette medya mensupları var. Yıllardır kokladığımız lağım çukurunu görmeye başladık. "

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.