1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. Mersin'de halka hizmet AKP ve MHP engeline takıldı!
Mersin'de halka hizmet AKP ve MHP engeline takıldı!

Mersin'de halka hizmet AKP ve MHP engeline takıldı!

Kırsal mahallelerde ücretsiz göz ve kalp sağlığı taraması için Tabip Odası ile protokol yapma konusunda Başkan Vahap Seçer'e yetki verilmesi, Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi'nde AKP ve MHP gruplarının engeline takıldı.

A+A-

AKP ve MHP’li üyeler tarafından Başkan Seçer’e, ücretsiz sağlık taraması için Mersin Tabip Odası ile protokol yapma yetkisi tanınmadı. Başkan Seçer, “Siz reddetseniz de sağlık taraması yapacağız. Bir başka belediyemizle yaparız. O aracı, ekipmanı orada atıl bırakmayız. Bir sürü kaynak ayrılmış, bir sürü para verilmiş. Siz ret verdiniz diye kaderci davranacak, oturacak değiliz” ifadelerini kullandı.

"NEDEN REDDETTİĞİNİZİ KAMUOYUNA AÇIKLAMANIZI İSTİYORUZ"

Söz konusu teklifle ilgili olarak Meclis üyeleri arasında tartışmalar yaşanırken, Başkan Seçer, protokol yetkisi verilmesine itiraz eden Meclis üyelerine, “Neden reddettiğinizi kamuoyuna açıklamanızı istiyoruz. İlla ki kabul edin demiyorum ama akıl süzgecinden bir daha geçirin. Siyasi saiklerle yaklaşmayın bu meseleye” şeklinde hitap etti.

"BUNUN NERESİ KÖTÜ?"

Başkan Seçer, göz taraması için protokol yapmak istediklerini diyerek, “Kırsal mahallelerde, sağlık birimlerine ulaşmada sıkıntı yaşayan yurttaşlarımıza, yerinde göz taraması yapacağız. Bunun neresi kötü? Sizin yaşlı anneniz, büyükanneniz, dedeniz, nineniz var, çocuklar var. Şehre gelemiyorlar. Gittik kontrolünü yaptık. Tarama yaptığımız birinin gözüne perde inmiş, haberi yok. ‘En kısa sürede sağlık kuruluşuna git’ diye yönlendiriyoruz. Bu komisyona beraber girdik. Beraber izah etmeye çalıştık, Sağlık İl Müdürlüğümüzle görüştük, iş birliğine çağırdık. Bunun neresi kötü? İnatla neden reddediyorsunuz anlamış değilim” ifadelerini kullandı.

"KAFAMIZI KUMA GÖMEMEYİZ"

Büyükşehir Belediyesi’nin söz konusu protokolü Mersin Tabip Odası ya da başka bir dernekle, sivil toplum örgütüyle yapmasının ne gibi sıkıntısı olduğunu Meclis üyelerine soran Seçer, konuşmasını şu şekilde sürdürdü:

“Ortada bir bütçe var. İnsanlar katkı vermek istiyor. Bu bir anlamda hayır işi. Sağlık hizmetlerine erişimimiz kolay değil. Hükümet de bu konuda sıkıntılar yaşıyor. Bütçenin en çok açık veren gideri de sağlık hizmetleri. Gelin İl Sağlık Müdürlüğü ile de yapalım, Mersin Tabip Odası ile de yapalım. Hizmet alanımızı, aktörlerimizi genişletelim. Sadece Sağlık Bakanlığı bunun altından kalkamıyor. Biz de katkı verelim, Tabip Odası da versin. Amaç kamuoyuna hizmet etmek. Sağlık Bakanlığı yetebiliyor mu? Yetmiyor. Sıkıntılar var. Bunu hükümeti eleştirmeye yönelik bir değerlendirme olarak düşünmeyin. Reel şartları tartışıyorum ben. Kafamızı kuma gömemeyiz.”

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.