Marmarabirlik kâr payını Ramazan’da dağıtacak

Başkan Asa, 17 milyon TL kar payı dağıtılacağını belirterek, “22 Nisan’daki Genel Kurul’da onaylanması halinde 1 Haziran’dan itibaren kar payı dağıtımına başlayacağız” dedi.

Marmarabirlik kâr payını Ramazan’da dağıtacak

PINAR BİÇER / Günboyu

Marmarabirlik, ortaklarına bu yıl ilk defa kendi öz kaynaklarıyla kar payı dağıtacak. Başkan Asa, toplam 17 milyon TL kar payı dağıtacaklarını belirterek, “22 Nisan’da yapılacak Genel Kurul’da onaylanması halinde 1 Haziran’dan itibaren kar payı dağıtımına başlayacağız” dedi. Marmarabirlik Yönetim Kurulu Başkanı Hidamet Asa, Marmarabirlik’in, her geçen yıl daha fazla büyüyen, yatırım yapan, daha çok alan, daha çok satan, kar payı dağıtan, ortaklarının ürün bedellerini 1 TL kredi kullanmadan peşin ödeyen bir kurum haline geldiğini söyledi. 2016 yılında iklim koşulları, hastalık ve zararlılar gibi olumsuzluklara rağmen 34 bin ton ürün satışı gerçekleştirdiklerini belirten Asa, geçtiğimiz yıl toplam 373 milyon TL net ciro elde edildiğini kaydetti.

HEDEF 400 MİLYON TL

Son 7 yılda Marmarabirlik’in mali tablolarında hızlı bir yükseliş görüldüğünü vurgulayan Asa, “2009 yılında Marmarabirlik’in öz kaynakları 111 milyon TL iken 2016 yılında 299 milyon TL, 2009 yılında aktif büyüklük 201 milyon TL iken 2016 yılında 417 milyon TL, 2009 yılında satıştan net ciro 176 milyon TL iken 2016 yılında 373 milyon TL’ye ulaşmıştır. 2017 yılı sonunda ise 400 milyon TL ciroya ulaşılması hedeflenmektedir. Kooperatifçilik Genel Müdürlüğü’nün eylem planı çerçevesinde, 2023 yılında 50 bin ton ürün satışı yapmayı da hedeflemekteyiz” diye konuştu.

İHRACATTA ŞAMPİYONLUK

İhracat rakamlarını da değerlendiren Asa, 2016 yılında 51 ülkeye yapılan 6 bin 100 ton ihracatla Marmarabirlik tarihinde bir ilk daha yaşandığını belirterek, şunları söyledi: “4 yıl üst üste ihracat birincisi olan Marmarabirlik’in ihracatı, 2009 yılına göre yüzde 70 oranında artmıştır. Marmarabirlik’in bu yıl da aktif 30 bin üreticimiz ve 8 kooperatifimiz adına zeytin-zeytinyağı sektörünün ihracat şampiyonu olmasını bekliyoruz. Marmarabirlik olarak önümüzdeki süreçte yurtdışı satışlarımızı artırmak amacıyla Ortadoğu ve Arap Yarımadası ile Uzakdoğu pazarlarını hedef pazar olarak belirledik ve bu bölgelerle ilgili çalışmalara başladık. Hedefimiz, önümüzdeki yıllarda ihracatımızı 30 milyon dolarlara taşıyarak, üretici ortaklarımıza ve ülkemize daha fazla kazanç sağlamaktır.” Başkan Asa, Marmarabirlik’in bu yıl ilk defa kendi öz kaynaklarıyla kar payı dağıtımı yapacağını kaydetti. 

YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Öne Çıkanlar