1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Kahramanmaraş’tan evim mağdurları olarak devletimizi yönetenlere sesleniyoruz
Kahramanmaraş’tan evim mağdurları olarak devletimizi yönetenlere sesleniyoruz

Kahramanmaraş’tan evim mağdurları olarak devletimizi yönetenlere sesleniyoruz

Evim Mağdurları Platformu, sayısı 54 binin üzerinde olan ve hiçbir suçu günahı olmadan bütün birikimlerine el konulan mağdurların sesi olmak adına bir basın açıklamasında bulundu.

A+A-

GÜNBOYU MEHMET PAMUKÇU

Yapılan basın açıklamasında İYİ Parti STK Sorumlu İl Başkan Yardımcısı Süleyman İpbuken de hazır bulundu. Yapılan açıklamada ortaya çıkan mağduriyetten bahsedilirken şunlar ifade edildi:

"02.07.2021 günü Cumhurbaşkanlığı kararı ile tasfiyesine karar verilen ve evim firmaları olarak bilen faizsiz finans sisteminin mağdur edilen üyeleriyiz.
Faizsiz finans sistemi üzerine ticari faaliyetlerini sürdüren şirketler için alınan tasfiye kararı ülke genelinde mağduriyet yaşanmaması adına alınmış olsa da tasfiye sürecinden sorumlu olan devlet kurumları BDDK ve TMSF kapalı kapılar ardında şeffaf olmadan ve mağduriyetleri göz önünde bulundurmadan bizleri, birikimlerimizi ve alın terimizi bununla birlikte hukuki haklarımızı yok saymaktadır.

Aniden alınan tasfiye kararının biz üyeler üzerinde bütünüyle hak mahrumiyeti ve birikimlerinin yok edilmesi demek olup bunun bir devlet düzenlemesi ile yapılmış olması ayrıca acı bir durum olduğunu sizlerin vicdanına ve düşüncesine havale etmekteyiz.

Şu an düzenlemenin üzerinden aylar geçti ve biz helal rızkına haram olan faiz illetini katmak istemeyen, kendi değerlerine sahip çıkmak için uğraşan, çoluk çocuğuna helal lokma ile bir şeyler vermek derdinde olan vatandaşlar düşünülmeden devlet yönetimi tarafından yapılan bu faizsiz finans sistemi düzenlemesi ile mağdur edilmiş olduk.

 

TMSF 2. tahsilat dairesi başkanı sözleşmelerin artık yok hükmünde olduğunu bu sürecin şirketler nezdinde bittiğini biz mağdur üyelerin alacaklarının tahsilinin çok uzun yıllar alacağını ve birikimlerimizin paylaşım yolu ile ancak para oldukça verilebileceğini belirtirken bizlerin alın terinin aslında birileri için önem arz etmediğini gözümüze sokarcasına yüzümüze söylediler.

BDDK ve TMSF bu ülkenin vatandaşlarını bu kadar beklettiğiniz yetmedi mi? Arayıp da bulamadığınız nedir? Neden bize ait olan bütün birikimlerimizi iade etmekten geri duruyorsunuz? Bu kadar insanın ahını almak devlet kurumuna devlet nizamına yakışıyor mu? 

Devletin bu iki kurumu, almış oldukları talimatla denetleme ve tasfiye işlemlerini mağdur vatandaş lehine yapması gerekirken aksine bir tutum sergileyerek kurumlarının girdabında bizleri yok etmek derdindeler.

Devletimizden beklentimiz odur ki; bizleri BDDK ve TMSF nin insafına bırakıp alın terimizin; helal lokmamızın yok edilmesine göz yummasın. Kurumlara insan hak ve onurunun korunması yoluyla alakalı verilecek her türlü talimat tasfiye sürecini yöneten ve bizim mağduriyetimize göz yuman, kapı açan kurumlarda olumlu etki yapacağı kanaatindeyiz.
 
Saygılarımızla.
Evim Mağdurları Platformu."

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.