HES kodu zorunluluğu Eskişehir'de de hayata geçirildi

HES kodu zorunluluğu Eskişehir'de de hayata geçirildi

İstanbul'da birçok işletme ve kurumda geçerli olacak olan HES kodlu giriş zorunluluğu uygulaması bugün başlarken, Eskişehir'de de benzer bir karar alındı. Bu kapsamda HES kodu zorunluluğu Eskişehir'de de hayata geçirildi.

Bir ilde daha HES kodu zorunluluğu

Eskişehir Umumi Hıfzıssıhha Kurulu, Eskişehir Valisi Erol Ayyıldız başkanlığında toplandı. Son günlerde artan vakaların görüşüldüğü kurulda, HES kodu sorgulamasının zorunlu hale getirilmesi kararı alındı. Kurulun aldığı karar Eskişehir Valiliği sitesinden duyurulurken, tedbirlere uymayanlara idari para cezası verileceği ifade edildi. 

Eskişehir Umumi Hıfzıssıhha Kurul kararında; “İlimiz genelinde tüm berber, kuaför, güzellik salonu, güzellik merkezleri, dernek lokali, nikah salonu, düğün salonu, hamam, sauna, kaplıca, kahvehane, kıraathane, internet kafe, internet salonu, elektronik oyun yerleri, bilardo salonu, lunapark, tematik parklar, tiyatro vb. kültürel aktivite yerleri, kütüphane, spor salonları, spor merkezleri girişlerinde ve sivil toplum kuruluşları, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları ve bunların üst kuruluşları ile birlikler, kooperatifler ve kat malikleri tarafından düzenlenecek genel kurul dahil kişilerin bir araya gelmesine neden olan her türlü etkinliklerin (kişi başına 8 metrekare alan bırakma ve aynı anda bulunabilecek azami kişi sayısı 300’ü geçmemek üzere) girişlerinde de HES kodu kontrollerinin yapılması zorunluluğu getirilmesine karar verildi” denildi.


 

Öne Çıkanlar