Halkbank'tan açıklama

Halkbank, Genel Müdür Yardımcısı Atilla'nın tutuklanması nedeniyle öngörüldüğü zaman çizelgesi içinde gerçekleştirilmesinden vazgeçilen tahvil ihracı işleminin iptal edilmediğini açıkladı.

Halkbank'tan açıklama

Halkbank'tan açıklama

Halkbank, Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla'nın tutuklanması nedeniyle öngörüldüğü zaman çizelgesi içinde gerçekleştirilmesinden vazgeçilen tahvil ihracı işleminin iptal edilmediğini, ihracın gerçekleştirilmesi için uygun bir zaman dilimi arayışına girildiğini açıkladı.

Bankanın Kamuyu Aydınlatma Platformu'nda (KAP) yer alan açıklamasında, Genel Müdür Ali Fuat Taşkesenlioğlu'na atıfta bulunarak Sermaye Benzeri Tahvil İhracından vazgeçildiğine dair bugün itibarıyla yayınlanmış olan haberle ilgili açıklama yapıldığı belirtildi.

Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Atilla'nın, bankanın Sermaye Benzeri Tahvil İhracı işlemi için yaptığı görev seyahati esnasında ihraç işlemini tamamlamak üzere ABD'den İngiltere'ye gitmek üzereyken New York JFK Havalimanı'nda tutuklandığı ve kendisiyle ilgili bir dava sürecinin başlatıldığı hatırlatılan açıklamada, söz konusu olay nedeniyle ertesi gün için Londra'dan yapılması öngörülen talep toplama işlemi teknik olarak yapılamadığından tahvil ihracı işleminin öngörüldüğü zaman çizelgesi içinde gerçekleştirilmesinden vazgeçildiği, genel ve küresel gelişmeler dahilinde ihracın gerçekleştirilmesi için uygun olacak yeni bir zaman dilimi arayışına girildiği aktarıldı.

Açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Bankamızın tahvil ihracı işleminin iptal edilmesi sürecin hiçbir anında söz konusu olmamıştır. 9 Mayıs 2017 tarihinde bankamızın 2017 yılı birinci çeyrek finansal verilerinin açıklanmasıyla Tahvil İhracı dokümantasyonun güncellenmesi çalışmaları başlatılmış, genel ve küresel gelişmeler ile fiyat dinamikleri çerçevesinde ihracın yapılabileceği uygun bir zaman dilimi arayışına devam edilmektedir.

ABD'de devam eden dava süreciyle ilgili bir konuşma bağlamında, teknik sebeplerle yapılamayan talep toplama işlemi nedeniyle o gün itibarıyla planlandığı zaman dilimi içerisinde tamamlanmasından vazgeçilen tahvil ihracı işlemimizden bahsedilmesi ne yazık ki Sermaye Benzeri Tahvil İhracımızın iptali şeklinde anlaşılmış ve bu şekilde basına yansıtılmıştır."

"ABD yaptırımlarının ihlaline yol açabilecek hiçbir işlem yoktur"

Söz konusu dava ile ilgili Halkbank'a yönelik bir soruşturma ya da bankanın bir dava sürecine dahil edilmesinin söz konusu olmadığı ve dava kapsamında sayılan somut işlemlere de Halkbank tarafından aracı olunmadığı bildirilen açıklamanın devamında şu ifadelere yer verildi:

"Bankamız işlemlerinde ABD yaptırımlarının ihlaline yol açabilecek hiçbir işlem yoktur ve bankamız kontrol ve denetim süreçleri herhangi bir olası sahtekarlığa izin vermeyecek şekilde yapılanmıştır. Dolayısıyla tüm işlemlerimizde ulusal ve uluslararası düzenlemelere her zaman tam bir şekilde uyum sağlanmıştır.

Dolayısıyla bankamızın tahvil ihracına engel, ne devam eden dava ile ilgili olarak ne de herhangi başka hiçbir hukuki durum bulunmamaktadır ve bankamızın Sermaye Benzeri Tahvil İhracı çalışmalarının iptali söz konusu olmayıp aynı şekilde devam etmektedir."

YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Öne Çıkanlar