Faturalar için harekete geçildi: Bundan sonra böyle ödenecek

Faturalar için harekete geçildi: Bundan sonra böyle ödenecek

1 Mayıs 2024 itibarıyla sona eren doğal gaz desteğinin ardından fiyatlara zam gelip gelmeyeceği konusu merak ediliyordu. Bu desteğin geri getirileceği ve iktidarın harekete geçtiği iddia edildi. İşte tüm detaylar…

Kısa bir süre önce sona eren doğal gaz desteğinin ardından, vatandaşlar doğalgaz fiyatlarındaki olası artış haberlerini dört gözle bekliyordu. Ancak beklentilerin aksine, kulislerde dolaşan bilgilere göre, dar gelirli vatandaşlar için doğal gaz faturasının bir kısmını kendilerinin ödeyeceği, geri kalan kısmının ise devlet tarafından karşılanacağı bir uygulama planlanıyor.

Mayıs ayının başında sona eren 25 metreküplük doğal gaz desteği sonrasında doğalgaz fiyatlarına gelecek olası zamlar merakla beklenirken, kulislerden sızdırılan bilgilere göre, hazırlıkları devam eden torba yasada dar gelirli vatandaşlara düşük doğal gaz faturası desteği sağlanacağı ortaya çıktı.

dogalgaz-fatura-cwvy-cover.jpg

Örneğin, yüksek gelire sahip bir vatandaşın 3 bin TL'lik fatura ücretinin tamamı tahsil edilirken, dar gelirli vatandaşlardan bu ücretin yüzde 30'u kadarı alınacak. Geri kalan kısmı ise devlet tarafından karşılanacak.

Gelir gruplarının belirlenmesinde kullanılacak kriterler üzerine yapılan çalışmalar devam ederken, düzenlemenin tüm detayları ilerleyen günlerde netlik kazanacak.

bloomberg-yazdi-yuksek-gelirliye-daha-yuksek-elektrik-ve-dogalgaz-faturasi-plani-degerlendiriliyor-n4lo-001.jpg

DOĞAL GAZ DESTEĞİ UYGULAMASI NASILDI?

25 metreküp ücretsiz doğalgaz uygulaması, 2023 Nisan ayında başladı ve 1 Mayıs itibarıyla sona erdi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından duyurulan bu uygulama kapsamında, 19,7 milyon haneye toplamda 1 yıl boyunca 43 milyar lira devlet desteği sağlandı.

Uygulama ile birlikte, mutfak ve sıcak su tüketimi için gerekli olan aylık ortalama 25 metreküp doğalgazın bedeli, faturalardan bir yıl boyunca düşürülüyordu.

İlgili Haberler