Eurovision'a katılan İsrailli şarkıcı Eden Golan'ı küçük bir ordu korudu: Konvoyun sonu gözükmedi

Eurovision'a katılan İsrailli şarkıcı Eden Golan'ı küçük bir ordu korudu: Konvoyun sonu gözükmedi

İsrail'in, bu gece yapılacak olan Eurovision Şarkı Yarışması'na katılımı, yarışmanın düzenlendiği İsveç'in Malmö şehrini karıştırdı. 20 yaşında olan İsrailli şarkıcı Eden Golan ise, yarışmanın finalinin düzenleneceği Malmö Arena'ya adeta küçük bir orduyu andıran İsveç polisi eşliğinde gitti.

POLİS KORUMASINDA ARENAYA GİTTİ

İsrail temsilcisi şarkıcı Eden Golan'a, bugün yapılacak final için arenaya giderken onlarca polis eşlik etti. Bir polis helikopteri ise konvoyu havadan takip etti.

eden-golan-eurovision-semifinals-gettyimages-2151661765-2400x1350-1715302313.jpg

MALMÖ'DE PROTESTO GÖSTERİSİ DÜZENLENDİ

İsrail'in, bu gece düzenlenecek Eurovision Şarkı Yarışması'na katılımı, organizasyona ev sahipliği yapan İsveç'in Malmö kentinde on binlerce kişi tarafından protesto edildi. Ülkedeki çok sayıda sivil toplum kuruluşunun çağrısıyla Büyük Meydan'da (Stor Torget) toplanan yaklaşık 30 bin kişi, İsrail'in Eurovision Şarkı Yarışması'ndan çıkarılmasını istedi.

"Gazze'de çocuklar öldürülüyor", "Soykırımı durdurun" ve "Sonsuza kadar Filistin" yazılı pankartların yanı sıra Gazze'de öldürülen çocukları temsilen maketler taşıyan göstericiler, "Özgür Filistin", "İşgale son" ve "Katil İsrail" şeklinde sloganlar attı.

edengolanfeat-001.jpg

NE OLMUŞTU?

Belçika, Portekiz, İngiltere, İrlanda, İsviçre, Norveç, Danimarka, Litvanya, Finlandiya ve San Marino'yu Eurovision Şarkı Yarışması'nda temsil eden sanatçılar, "Gazze'de acil ve sürdürülebilir ateşkes" çağrısı yapmıştı. Avrupa'nın birçok ülkesinden farklı kesimler, Gazze'ye yönelik saldırıları nedeniyle İsrail'in Eurovision Şarkı Yarışması'ndan menedilmesi çağrısında bulunmuştu.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar