1. HABERLER

  2. YAŞAM

  3. Duygu Delen Davasında yeni gelişme! Bilirkişi raporu ortaya çıktı!
Duygu Delen Davasında yeni gelişme! Bilirkişi raporu ortaya çıktı!

Duygu Delen Davasında yeni gelişme! Bilirkişi raporu ortaya çıktı!

Gaziantep'te, balkondan düşerek hayatını kaybettiği öne sürülen Duygu Delen'in (17) ölümüyle ilgili tutuklanıp, hakkında 'kasten öldürme', 'cinsel istismar' ve 'hakaret' suçlarından dava açılan erkek arkadaşı Mehmet Kaplan'ın (20) yargılanmasına devam ediliyor. Resmi bilirkişi raporunda dikkat çeken tespitler ortaya çıktı. 

A+A-

Gaziantep'te, balkondan düşerek hayatını kaybettiği öne sürülen Duygu Delen'in (17) ölümünde baş şüpheli olan Mehmet Kaplan (20) tutuklandı. Kaplan'ın tutukluluk halinin devamına karar verilirken bilirkişi raporu ortaya çıktı. 


Adli Tıp uzmanı Dr. Murat Akbaba, Adli Fizikçi İlknur Bakır Özbilek, olay yeri bilirkişisi Alpaslan Can ile bilişim uzmanı Halis Bozkurt tarafından hazırlanan raporda, “Duygu Delen’in dengesini kaybederek kaza sonucu düşmesinin mümkün olmadığı tespit edilmiştir” denildi.

afvsd.jpg
Abdulkadir Selvi yazısında raporda dikkat çeken tespitleri açıkladı: 

"Duygu Delen’in ölümüyle ilgili şüpheli Mehmet Kaplan’ın avukatı Enes Akbulut’un talebi üzerine Prof. Dr. Çağlar Özdemir ile Prof. Dr. Nadir Arıcan’ın hazırladıkları 14 Aralık 2020 tarihli bir mütalaa var.

Haliyle Mehmet Kaplan’ın avukatının aldığı mütalaa ile daha önce Hakan Kar’ın hazırladığı raporla adli tıp uzmanlarının raporu arasında taban tabana zıt görüşler yer alıyor. Önce taban tabana zıt olan noktalara dikkatinizi çekmek istiyorum.

Duygu Delen’in vücudundaki ekimozlar için Prof. Dr. Hakan Kar, “Ray şeklindeki ekimozların, olay yeri görüntülerindeki genç odası zemininde yer alan kemer ile darp sonucu oluşmuş olabileceği gibi, olay yerinde saptanamayan başkaca sert, künt, silindirik veya köşeli sopa benzeri bir cisimle darp sonucu da oluşmuş olabileceği, ancak kişinin yüksekten düz beton zemine düşmesi sonucu oluşmasının adli tıbbi açıdan beklenmediği” tespitinde bulunmuştu.

Prof. Dr. Çağlar Özdemir ile Prof. Dr. Nadir Arıcan ise ekimozlar konusunda, “Duygu Delen’in sağ kol, sağ ön kol ve sol bacağında tarif edilen ray şeklinde ekimozların yüksekten düşmekle meydana geldikleri” görüşünü dile getiriyorlar.

DÜŞERKEN CANLI MIYDI?

Mehmet Kaplan’ın avukatının mütalaa aldığı Özdemir-Arıcan ile Hakan Kar bu konuda da ters düşüyorlar. Hakan Kar, “Duygu Delen’in düşerken herhangi bir tepki, refleks ya da kaçınma gibi bir hareket göstermemesi ancak düşmesinden sonra 39 kalp atımı tespit edilmesi, kişinin düşme anında bilincinin kapalı ancak canlı halde bulunduğu kabulünün gerektiği” derken, Özdemir-Arıcan mütalaasında ise “Mehmet Kaplan’ın Duygu Delen’i koltuklarından tutarak sürüklediği ve balkondan attığı iddiasını destekler düzeyde adım atma aktivitesi bulunmadığı” görüşüne yer verildi.

Bu noktada size dört adli bilirkişi tarafından hazırlanan rapordan tespitleri paylaşmak istiyorum.

duygu-delen-gaziantep-mehmet-kaplan.jpg

BALKONDAN DÜŞME Mİ, ATILMA MI?

Duygu Delen balkondan düştü mü, intihar mı etti yoksa Mehmet Kaplan tarafından atıldı mı? Bilirkişilerin raporunda,

“162 santimetre boyundaki Duygu Delen’in yerden 80 santimetre yukarıya denk gelen ağırlık merkezinin, 105 santimetre yükseklikteki balkon korkuluğunun 25 santimetre aşağısına denk geldiği, bu nedenle dengesini kaybederek kaza sonucu düşmesinin mümkün olmadığı tespit edilmiştir.
“Müteveffanın balkondan düşmesinden önce oda içerisinde şiddet ortamının olduğu olay yeri fotoğraflarından anlaşılmıştır. Fakat sadece şüpheli Mehmet Kaplan’ın çorabındaki kan bulaşığının olması ve balkonda çoraplı ayak izi bırakması Duygu Delen’in çoraplarının kuru kalmış olduğu tespit edilmiştir.” deniliyor.

KANDAKİ ALKOL, ESRAR VE ANTİDEPRESAN

Adli Tıp Uzmanı Hakan Kar raporunda, Mehmet Kaplan’ın kan ve idrar örneklerinde 270 promil alkol tespit edilmesine dikkat çekmişti. Kaplan’ın alkol ve esrarın etkisiyle muhakeme kaybı yaşadığı, kıl örneğinde tespit edilen “sertralin” maddesinin ise antidepresan kullandığını gösterdiğini ifade etmişti. Duygu Delen’in kan ve idrar örneklerinde alkol ve uyuşturucu tespit edilmemişti.

Adli bilirkişilerin hazırladığı raporda da bu noktaya dikkat çekildi:

“Şüpheli Mehmet Kaplan’ın kanında olay anında alkollü ve uyuşturucu kullanmış olduğunun tespit edildiği, olay yerinde oda zemininde, kapıda, gardıropta, komidinde, duvarlarda, balkonda, Duygu Delen’in taytında ve tişörtündeki kanın laboratuvar ortamında da tespit edilmesi, Mehmet Kaplan’ın kontrolsüz hareketler yaparak Duygu Delen’e zarar verebilecek kadar hırçınlaşmış olduğu şeklinde değerlendirilmiştir” denildi.

BALKONDAN DÜŞME

Dört adli bilirkişinin hazırladığı raporda Duygu Delen’in balkondan düşmesi ise “Duygu Delen’in 4. kat balkonundan kaza sonucu düşmediği tespit edilmiş olup, intihar veya atılma yönünün ağır bastığı” şeklinde değerlendirildi."

 

 


 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.