Çin'de boşanma davasında ev işlerine yardım etmeyen koca tazminata mahkum edildi

Çin'in başkenti Pekin'de görülen boşanma davasında, 5 yıl süren evlilikte ev işleri ve çocuk bakımında karısına yardımcı olmayan kişinin 7 bin 739 dolar tazminat ödemesine karar verildi.

Çin'de boşanma davasında ev işlerine yardım etmeyen koca tazminata mahkum edildi

Eşine yardım etmeyince başına neler geldi

Çin’de bu yıl yürürlüğe giren yasa, boşanan çiftler arasında ev işlerinde daha fazla sorumluluk alan kişinin, ayrılacağı eşinden tazminat talep etmesine imkan tanıyor. Chen soyadlı erkek, 5 yıllık evliliğin ardından geçen yıl eşine boşanma davası açtı. Başlarda boşanmaya istekli olmayan Wang soyadlı kadın, daha sonra eşinin ev işlerine yardımcı olmadığı ve oğullarının bakımında sorumluluklarını yerine getirmediği gerekçesiyle tazminat talep etti. 

TAZMİNAT ÖDEMESİNE KARAR VERİLDİ 

Pekin'deki Fangşan Bölge Mahkemesinde görülen boşanma davasında erkeğin eşine, yaptığı ev işleri için bir sefere mahsus 50 bin yuan (7 bin 739 dolar) tazminat ödemesine karar verildi. Ayrıca karara göre adam eşine aylık 2 bin yuan (yaklaşık 310 dolar) nafaka ödeyecek. Duruşma hakimi, yaptığı basın açıklamasında, müşterek mülkiyetlerin, maddi mülk olarak görüldüğünü ancak ev işlerinin manevi mülkiyet değerinde olduğunu söyledi.

EVLİ KADINLAR, KOCALARINDAN 2,4 KAT DAHA FAZLA...

Sosyal medya kullanıcılarından bazıları mahkemenin açıkladığı tazminat miktarını düşük bulurken, bazıları da erkeklerin daha fazla ev işi yapması gerektiğine dikkati çekti. Bu arada, sosyal medyada kadınlara evlenirken kariyer hayatlarını bitirmemeleri çağrısı yapanlar da oldu. OECD’ye göre, Çinli evli kadınlar ücret almadan ortalama 4 saat ev işlerine zaman ayırıyor. Çinli evli kadınlar, kocalarından 2,5 misli daha fazla ev işlerinde çalışıyor.

 

YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Öne Çıkanlar