Bu kişiler boşuna ehliyet kursuna kayıt yaptırmasın! Asla ehliyet alamayacaklar

Bu kişiler boşuna ehliyet kursuna kayıt yaptırmasın! Asla ehliyet alamayacaklar

Ehliyet almak isteyen milyonlarca vatandaşı ilgilendiriyor. Bu kişiler asla ehliyet alamayacak. İşte bütün ayrıntılar...

31 Aralık 2024 tarihinden itibaren geçerli olacak yeni ehliyetlerle ilgili önemli bir değişiklik yapıldığı duyuruldu. Karayolları Trafik Yönetmeliği'nde yapılan güncellemeyle birlikte, yeni ehliyet alacak bireylerin sağlık raporlarında uyku apnesi sendromunun sorgulanması artık zorunlu hale getirildi.

Akciğer Sağlığı ve Yoğun Bakım Derneği (ASYOD) Uyku Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mehmet Karadağ'ın açıklamasına göre, 31 Aralık 2024 tarihinden itibaren geçerli olacak yeni ehliyetler için her yenilemede bir sağlık raporu alınması gerekmektedir. Bu sağlık raporlarında uyku apnesi sendromunun sorgulanması artık yasal bir zorunluluk olarak belirlendi.

13427880-728xauto.webp

Uyku apnesi sendromunun sürücülerin güvenliği açısından ciddi riskler içerdiği vurgulanmıştır. Prof. Dr. Karadağ, uyku apnesi teşhisi konulan bireylerin direksiyon başına geçmemeleri gerektiğini veya geçmek zorunda kaldıklarında mutlaka tedavi olmaları ve tedavi sonrasında direksiyon başına geçmeleri gerektiğini belirtildi.

1200x627-osmangazi-koprusunde-trafik-garantisi-asildi-1657210001781.jpeg

Eski ehliyetlerin değiştirilmesi için sağlık raporu almanın yanı sıra, nüfus müdürlüklerine başvuran kişilerin sunmaları gereken belgeler arasında nüfus cüzdanı veya T.C. kimlik kartı, eski tip ehliyet, biometrik fotoğraf, harç ücreti dekontu, nüfus müdürlüğünde verilecek parmak izi ve kan grubunu belirten belge bulunuyor.

istanbul-trafik-dha-2034322.jpg

Yeni ehliyet almayı düşünenlerin, bu değişiklikleri göz önünde bulundurarak başvurularını yapmaları ve gerekli sağlık kontrollerini gerçekleştirmeleri son derece önemlidir. Bu çerçevede, ehliyet yenileme işlemleri için randevu alınabilecek olan ALO 199 hattı, nvi.gov.tr internet sitesi veya e-Devlet üzerinden başvuruda bulunmak mümkün.

Yeni ehliyet alacak sürücülerin bu detayları dikkate alarak hareket etmeleri, trafik güvenliği açısından son derece kritiktir. Sağlık sorunlarının, özellikle uyku apnesi gibi durumların sorgulanmasıyla, sürücülerin ve diğer yolcuların güvenliği artırılmış olacak.

yol-trafik-planlamasi.jpg

İlgili Haberler