Avcılar'da 'izole hasta' paniği: Özel kıyafetler giyip acil servisi kapattılar

Avcılar'da 'izole hasta' paniği: Özel kıyafetler giyip acil servisi kapattılar

Avcılar Murat Kölük Devlet Hastanesi'ne zehirlenme belirtisi ile getirilen 2 işçinin tedavisi esnasında hastanedeki bazı kişilerde de bir anda zehirlenme belirtilerinin ortaya çıkmasıyla 'acil servis' kapatılarak hasta kabulü durduruldu.

Gümüşpala Mahallesi'nde yer alan Avcılar Murat Kölük Devlet Hastanesi'ne saat 19.30 civarlarında kimyasal ilaçlama yaparken yüzleri kızaran ve zehirlenme belirtileri görülen 2 işçi getirildi. İşçiler acil serviste işlemleri sırasında, serviste yer alan diğer bazı hastalarda da yüz ve göz kızarıklıkları görüldü. Bunun üzerine acil servis doktorlarına haber verildi. Acil serviste muayene için gelen hasta ve yakınları bunun üzerine kısa sürede tahliye edilirken, işçiler ve bunların yanında bulunup etkilenenler 'izole hasta' olarak karantina odasında müşahede altına alındı. Hastanede, Kimyasal Biyolojik Radyolojik Nükleer Tehditler (KBRN). Protokolü uygulanırken, acil servisteki hastaların daha gelişmiş hastanelere sevk edilmesi kararlaştırıldı. Bu kararın hemen ardından zehirlenerek acil servise getirilen 2 işçi ile tedavi sırasında etkilenen diğer hastalar, başka hastanelere götürüldü.

SAĞLIK GÖREVLİLERİ ÖZEL KORUYUCU KIYAFET GİYDİ

Görevliler acil serviste temizlik ve havalandırma çalışması yaparken, kimyasal ilaçlardan zehirlenenler sevk edildikleri çeşitli hastanelerde tedavi altına alındı. Hastaların sevki için görevlendirilen ambulanslardaki sağlık görevlilerinin özel koruyucu kıyafet giydikleri görüldü. Zehirlenen hastaların başka hastanelere nakli sırasında hastanenin bahçesine sivil araç girişi tamamen durduruldu. Görevliler, görüntü alınmasını engellemeye çalışırken Devlet Hastanesi'nde bahçede bekletilen hasta ve yakınlarının daha sonra servise alınacağı açıklandı.

728xauto-2-001.jpg

"TEDBİR AMAÇLI DIŞARI ÇIKARDIKLARINI SÖYLEDİLER"

Diş tedavisi için gelen Bekir Gök, "Hastaneye geldim. Kayıt almadıklarını söylediler. Nedenini sordum, zehirlenen kişiler olduğunu belirterek içeridekileri çıkarmaya başladılar. Güvenlikçilere sordum, tarım ilacından zehirlenenler içeride bekledikleri için yanlarında bulunanları doktorlar tedbir amacıyla dışarı çıkarttıkları söylediler. Şu anda muayene yapmıyorlar. Acilde şu anda hiçbir hizmet yok" dedi.

728xauto-1-001.jpg

İlgili Haberler