1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. ATV'den şatafat savunması!
ATV'den şatafat savunması!

ATV'den şatafat savunması!

Türkiye Sağlık Bakanlığı Müşaviri Ahmet Emin Söylemez’in eşi Büşra Nur Çalar’ın bebeğine düzenlediği bebek mevlidine gelen tepkiler üzerine ATV haber çifti böyle savundu.

A+A-

Türkiye Sağlık Bakanlığı Müşaviri Ahmet Emin Söylemez’in eşi ve Youtuber Büşra Nur Çalar’ın bebeğine düzenlediği bebek mevlidinin görüntüleri sosyal medyada gündem oldu.

Şatafatlı bulunan mevlid görüntülerinin ardından ATV haber Ahmet Emin Söylemez ve Büşra Nur Çalar’ı savundu. ATV Ana haberde Cem Öğretir, mevlid görüntülerine gelen tepkiler için "Toplumun kamplaşmasını engelleyebilmek için elimizden geleni yapmak zorundayız. Hele ki böylesi zor günlerde” dedi.

Cem Öğretir’in ifadeleri şöyle:

“O kaydı genç bir anne yaptı. Sonra herkese açık kaynaktan, Instagram’da yine o anne paylaştı. Ve bir anda gündem oldu. Aynı açık kaynakta, bu günlerde gençler arasında ünlü olmanın bir aracı olarak görülen Instagram’da aynı genç annenin onlarca videosu, fotoğrafı ortalığa saçıldı her zamanki gibi. Her bir karede büyük bir şatafat vardı. Yani aslında büyük bir israf. Ve sahip olunan büyük bir zenginliği başkalarının gözüne sokma isteği.

Şu ana kadar farkındaysanız o anne için üç defa genç vurgusu yaptım. Evet, sosyal medyada para kazanma, ünlü olma telaşı gençliğine verilebilir. Bir gençlik hatası olarak görülebilir.

Hata dedim, onu da açayım. Evet, hata. Zengin olmak başka, zenginliği başkalarının gözüne sokmak başka.

ATV Haber merkezi olarak, gazeteci, televizyoncu olarak takıldığımız tek yer, birilerinin canavarca hislerle o anneyi linç etmek adına yaptığı gibi giyim tarzına söz etmek asla değil, olmaz olamaz. Ama o genç annenin başörtülü bir kadın olduğu gerçeğinden hareket ettiğimizde en başta toplumsal olarak da ondan şatafat konusunda daha duyarlı olmasını beklemeliyiz. Aslında bunu herkesten beklemeliyiz. Giyime, kuşama bakılmaksızın, herkesten ayırmaksızın.

PARANIN KAYNAĞI MEMURİYET DEĞİL AİLE

O genç anne zengin olabilir, bizi asla ilgilendirmez. Zenginliğini bu tarz şatafatlarda harcayabilir. Sadece O değil, parası olan herkes parasını istediği şekilde harcayabilir. Bizi bu da asla ilgilendirmez.

Bizi sadece o genç annenin bu görüntüleri ortaya çıktığı zaman oluşan toplumsal kutuplaşma algısı ilgilendiriyor. Bizim bir kamu görevimiz var. Toplumun kamplaşmasını engelleyebilmek için elimizden geleni yapmak zorundayız. Hele ki böylesi zor günlerde.

“EDEP YAHU”

Hiç kimse o anneyi giyimi üzerinden ötekileştirme hakkına sahip değil. Bir daha altını çizerek vurgulayayım. Bunu yapanlara da edep yahu diyeyim. Ve bu bahsi bir virgül ile burada ayırayım, neden?

O genç annenin görüntülerinde dikkat çeken biri daha var ki, O’na da kısa bir vurgu yapmak zorundayız, eşi. Yani o bebeğin babası. İşte bu görüntüyü, bu şatafatı, bu israfı aslında gündeme taşıyan o babanın kimliği oldu. Çünkü babanın kamuda görevli olduğu ortaya çıktı. Dünden bu yana bir kamu görevlisinin eşi ya da kendisi ‘nasıl olur da böylesi bir zenginliğe sahip olabilir, böylesi büyük bir şatafata sahip olabilir, böylesi bir israfa imza atar’ sözleri binlerce kez paylaşıldı haklı olarak.

“ŞATAFAT KÜLTÜRÜ TOPLUMUN YÜZDE ELLİSİNE MÂL EDİLMEK İSTENDİ“

O şatafat kültürü toplumun yüzde ellisine mal edilmek istendi ama bu haklı değil. İtirazımız aslında tam da buraya. Şu an itibarıyla bildiğimiz bir gerçek var ki asıl zengin olan o genç annenin ailesiymiş. Açıklamalar böyle. Yani tüm bu şatafatın ardında kamunun payı yokmuş. Bir insan ağzında gümüş kaşıkla doğmuş olabilir, zenginliğini istediği yere, istediği kadar harcayabilir. Hatta vicdanı el veriyorsa istediği kadar ısraf da edebilir. İtirazlarımızdan biri de işte buraya.

Maaşı az-çok belli bir memurun ve eşinin tüm bunları insanların gözünün içine soka soka yapmasına itiraz ediyoruz. Bizim itirazımız o genç anne üzerinde bu günlerde ve genç nesil arasında virüs gibi yayılan sosyal medya ünlüsü olma pahasına yapılanlara. Hiç kimse o genç kadını giyim üzerinden eleştirme hakkına sahip değildir demiştim az önce, bunu yapanlara da edep yahu demiştim. Bir edep yahu da zenginlikle ısrafı birbirine karıştıranlara. Bunu göze sokanlara. Kendisinin ve minicik bebeğinin geleceğini düşünmeden sosyal medya canavarına kendilerini teslim edenlere.”

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.