AFAD depremzedelere kira yardımını kesecek! Afet bölgesinde yaralar hala sarılmadı

AFAD depremzedelere kira yardımını kesecek! Afet bölgesinde yaralar hala sarılmadı

AFAD, ağır hasar gören depremzedelere verilen kira yardımının bu ay sona ereceğini açıkladı.

11 ili yerle bir eden ve 55 bine yakın vatandaşımızın hayatını kaybetmesine yol açan 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki depremlerin ardından, depremzedeleri kahredecek haber geldi.

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), 6 Şubat depremlerinde evleri yıkılan veya ağır hasar gören vatandaşlara sağlanan kira yardımının sona ereceğini duyurdu.

1675968428235-dw.jpg

VELİ AĞBABA İSYAN ETTİ

CHP Malatya Milletvekili, AFAD’ın kararını sosyal medya hesabından şöyle duyurdu:

Depremzede kiracılara bir kez daha üvey evlat muamelesi yapıldı. Orta hasar ve ağır hasarlı binalarda oturan kiracılara ödenen kira yardımı bu ay sona eriyor.

Ev sahiplerinin kira yardımları devam edecek, kiracıların yardımı kesilecek. Oturdukları evleri yıkılan veya ev sahipleri tarafından evlerinden çıkarılan kiracılara yapılan muamele kabul edilemez. Devlet depremzedeler arasında ayrım yapmamalı, bu yanlış uygulamadan derhal vazgeçilmelidir.

aile-ve-sosyal-politikalar-bakanligindan-kayip-depremzede-cocuk-aciklamasi-17049766885498.jpg

KİRA YARDIMLARI SONLANDIRILIYOR

AFAD, depremin ardından evleri yıkılan veya ağır hasar alan vatandaşlara verilen kira yardımının kesileceğini belirtti. Depremzedelere evler teslim edilene kadar kira desteği sağlanacağı daha önce duyurulmuştu, ancak bu destek artık son bulacak. AFAD'ın depremzedelere gönderdiği bilgilendirme mesajında şu ifadelere yer verildi:

6 Şubat depremlerinin büyüklüğü ve etkisi dikkate alınarak, daha önceki hiçbir deprem afetinde kiracılara yapılmayan kira destek ödemelerini afetzede kiracı kardeşlerimize de başlatarak bir ilki gerçekleştirdik. Orta hasar ve üzerinde hasarlı olduğu tespit edilen konutlarda ikamet eden kiracı ailelerimizin kira destek ödemelerine Nisan 2023 tarihinde başlamıştık. 12 ay ödemesi planlanan kiracılara destek ödemelerinin 15'inci ve sonuncusunu haziran ayında yaparak tamamlayacağız. Allah milletimizi ve devletimizi her türlü afetten korusun.

ekran-goruntusu-2024-06-11-121234.png

İlgili Haberler