Yapay zeka uzmanı duyurdu: Bu meslekler tarihe gömülecek...

Yapay zeka uzmanları tarafından yapılan değerlendirmeye göre, gelişen teknoloji ile beraberinde robotların çok da uzak olmayan bir gelecekte beş kariyer rolünü insanlardan devralacağını öngörüyor. İşte tarihe karışacak o meslekler...

Yapay zeka uzmanı duyurdu: Bu meslekler tarihe gömülecek...

Cumhuriyet'in aktardığına göre; Bu yılın başında, dünyanın en gelişmiş insansı robotları Cenevre'deki bir yapay zeka zirvesinde konuştu ve işleri devralmak yerine "insanlarla birlikte çalışmak" istediklerini dile getirdiler.

Ancak ChatGPT, otonom teslimat robotları ve sürücüsüz taksiler derken yapay zekanın yükselişiyle birlikte pek çok meslek grubunun tarihe karışacağı öngörülüyor.

McKinsey Global Institute tarafından hazırlanan bir rapor, 2030 yılına kadar ABD ekonomisinin şu anki iş hacminin yüzde 30 kadarının yapay zeka destekli uygulamalar tarafından üstlenileceğini öne sürüyor.

Ünlü yapay zeka uzmanı Mark Minevich de bu istatistiğe inanıyor ve robotların yakında 'öngörülebilir fiziksel veya bilgiye dayalı' işleri insanlardan devralacağını belirtiyor.

3.jpg

YARATICILIK, ESNEKLİK, DUYGUSAL ZEKA

Peki, işimizin yapay zeka tarafından çalınmaması için tam olarak ne yapmamız gerekiyor? Minevich, The U.S Sun'a yaptığı açıklamada bu konuyla ilgili olarak şunları söylüyor:

"Yapay zeka tarafından ikame edilmekten kaçınmak için, insanların yaratıcılık, duygusal zeka, esneklik, stratejik düşünme ve iş geliştirme gibi doğuştan gelen yeteneklerine odaklanması gerekiyor. Fikir üretmeyi, insanlarla ilişki kurmayı ve karmaşık kararlar almayı içeren işler, yapay zekanın taklit etmesi en zor işler olacaktır..."

1.png

BEŞ İŞ GRUBU TARİHE KARIŞACAK

Minevich, şöyle devam ediyor:

"Önümüzdeki yıllarda yerini yapay zekaya bırakma riskinin en yüksek olduğuna inandığım işler kasiyerlik, tele-pazarlama, kamyon şoförlüğü, muhasebecilik ve radyoloji..."

PAZARLAMA-KASİYERLİK

Minevich'e göre, süpermarketler ve alışveriş merkezleri tarafından istihdam edilen kasiyerler oldukça 'savunmasız', çünkü Amazon gibi şirketler, "otomatik mağazalara" yatırım yapıyor.

KAMYON ŞOFÖRLERİ

Minevich, yapay zeka tsunamisinin üçüncü kurbanının "kamyon şoförleri" olacağını iddia ediyor, zira otonom araçların yükselişi küresel olarak milyonlarca işi tehdit ediyor.

MUHASEBECİLİK

Minevich'e göre, defter tutma ve muhasebecilik gibi roller, algoritmaların üstesinden geleceği tekrarlayan veri görevleri olduğu için yapay zeka tarafından devralınmaya hazırlanan roller arasında.

RADYOLOJİ

Öyle ki, radyoloji gibi uzmanlık gerektiren işlerin yerini bile yapay zeka alabilir. Zira derin öğrenme algoritmaları halihazırda insan performansıyla eşleşiyor, hatta insan performansını bile aşabiliyor.

YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler
Öne Çıkanlar