Web’in mucidinin üç büyük kehaneti! Hangi teknoloji devi parçalanacak

Web’in mucidinin üç büyük kehaneti! Hangi teknoloji devi parçalanacak

Web'in mucidi Tim Berners-Lee, World Wide Web'in 35. yılında geleceğe dair üç kehanette bulunarak önemli öngörülerde bulundu. Berners-Lee, gelecekte herkesin kişisel bir yapay zekâ asistanına sahip olacağını ve teknoloji devlerinden birinin parçalanacağını öngördü.

Dünya Gazetesi’nden Kemalettin Bulamacı’nın haberine göre, Tim Berners-Lee'nin öncüğüğünde geliştirilen W3 yani World Wide Web (Dünya Çapında Ağ) sistemi, 1989 yılında CERN araştırma enstitüsünde hayata geçirildi. Berners-Lee'nin web için temel olan HTML, HTTP, URL ve web tarayıcı teknolojilerinin prensiplerini ortaya koyduğunu belirtmek önemli.

210614211407-01-sir-tim-berners-lee-puts-original-world-wide-web-code-up-for-sale.jpg

HERKESİN KİŞİSEL YAPAY ZEKA ASİSTANI OLACAK

Berners-Lee'nin gelecek vizyonunda, yapay zekânın web ile etkileşimimizi değiştireceği öne çıkıyor. Ona göre, gelecekte herkesin kişisel yapay zekâ asistanları olacak ve bu asistanlar, doktorlar, avukatlar ve bankacılar gibi bireyler için hizmet verecek. Berners-Lee, bu gelişmenin gerçekleşebilmesi için insanlığın öncelikle bir savaş vermesi gerektiğini vurguluyor.

9o.jpg

VERİ KONTROLÜ BİREYLERE AİT OLACAK

Berners-Lee'nin bir diğer önemli öngörüsü ise veri kontrolünün bireylere ait olacağı bir web ortamı. Bu, Google, Meta, Amazon, Apple, Microsoft gibi teknoloji devlerine veri kontrolünün devredilmesi yerine, bireylerin verilerini bir veri deposu veya "pod" aracılığıyla kontrol edebilecekleri anlamına geliyor. Berners-Lee'nin bu vizyonu üzerinde çalıştığı Inrupt şirketi, bu alanda çalışmalar yürütüyor ve Solid protokolü adı verilen bir gelişme üzerine odaklanıyor.

polp.jpg

BÜYÜK TEKNOLOJİ ŞİRKETLERİNDEN BİRİ BÖLÜNECEK

Son olarak, Berners-Lee gelecekte büyük teknoloji şirketlerinden birinin bölünmesi gerekebileceğini öngörüyor. Avrupa Birliği'nin Dijital Piyasalar Yasası gibi düzenlemeler, bu yönde önemli adımlar atmış durumda ve büyük teknoloji şirketlerini rekabeti teşvik etmeye yönlendiriyor. Berners-Lee, gelecekte düzenleyici kurumların büyük şirketleri parçalamak için çalışabileceğini ve tekelleşmeye karşı mücadele edebileceklerini öne sürüyor. hangi şirketin bu süreçte etkileneceğinin belirsiz olduğunu belirtiyor.

pp.jpg

İlgili Haberler