1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Vergi uzmanı Ozan Bingöl açıkladı! Kısa çalışma ödeneğinden de vergi kesilecek
Vergi uzmanı Ozan Bingöl açıkladı! Kısa çalışma ödeneğinden de vergi kesilecek

Vergi uzmanı Ozan Bingöl açıkladı! Kısa çalışma ödeneğinden de vergi kesilecek

Vergi uzmanı Ozan Bingöl, kısa çalışma ödeneğiyle ilgili ilginç bir bilgi verdi. Ozan Bingöl, kısa çalışma ödeneğinden vergi kesileceğini söyledi.

A+A-

Vergi uzmanı Ozan Bingöl, korona virüs salgınıyla başlayan kısa çalışma ödeneği uygulamasıyla ilgili ilginç bir bilgi verdi.

Twitter hesabından paylaşım yapan Bingöl, “Pandemide ücretsiz izne çıkartılan-gelirini kaybedenlere verilen nakdi ücret desteği 1.431 TL oldu. Ancak 11TL damga vergisi kesilip 1.420 TL ödenecektir. İşsizlik maaşından bile Damga Vergisi kesilen bir sistemde yapılacak ilk reform bu çağ dışı uygulamalardan vazgeçmek olmalıdır” dedi.

ÖRNEKLERİ SIRALADI

“Vergiyedair.com” isimli internet sitesinde “Pandemi Döneminde Ülkemize Has İlginç Vergi Uygulamaları” başlıklı bir yazı da yayımlayan Bingöl, özetle şunları söyledi:

“Pandeminin istihdamda, ticarette, üretimde, turizmde, ulaşımda yol açtığı sorunlarla mücadele için Devletler pek çok teşvik paketini uygulamaya soktu. Fakat, ülkemiz örneğinde bazı vergi politika uygulamalarını anlamakta ve anlamlandırmakta zorlandık. Bu tür vergi politika uygulamalarını bir arada sunacağım.”

- Seyahat yasağı varken uçak biletindeki KDV’yi düşürdük,

- Kapalı lunaparkın KDV’sini indirdik,

- Turizm yok ama konaklama vergisini erteledik,

- Sinema kapalı iken eğlence vergisini sıfırladık,

- Berberleri kapattık, vatandaş evde tıraş olacak tıraş makinesinde vergiyi artırdık,

- Çocuklara, gençlere sokağa çıkma kısıtlaması getirdik, evde sıkılan gençler oyun konsolu alacak oyun konsollarında vergiyi artırdık,

- Virüs salgınından korunmak isteyen vatandaşın otomobil ihtiyacı artı, otomobilde ÖTV oranlarını artırdık,

- Vatandaş işsiz kaldı, işsizlik maaşından: günlük 39,24 TL, aylık 1.177,2 TL nakdi ücret desteği verilen işçilerin bu ücreti üzerinden binde 7,59 damga vergisi almaya devam ettik,

- Eğitimin uzaktan olduğu bu dönemde bilgisayar ya da tabletin KDV’sini değil bu ürünlerin tamir hizmetinin KDV’sini düşürdük,

- Böylesi bir dönemde vatandaşın kullandığı temizlik ürünlerinin değil araç yıkama hizmetinin KDV’sini indirdik,

- Çocuğunun sütünde, evine aldığı gıdadaki KDV’yi değil ama kısıtlama yapılan AVM’deki hamburgercinin KDV’sini düşürdük.

Tüm ülkeyi etkileyen sorunlarla ilgili politikalarda ciddiyet ve inandırıcılık mücadelede başarı için birinci şarttır. Vatandaşın, ekonominin ihtiyacına cevap vermeyen, etkisiz politikalar; uygulanan diğer ciddi politikalara olan inancı da zedeler. Bu nedenle, vergi politika tercihlerinde lütfen etki analizi yapınız. Önlem paketindeki listeyi uzatmak adına etkisiz, niteliksiz ve diğer tedbirlere olan inancı zedeleyen türdeki uygulamalardan lütfen kaçınınız.”

İşte o paylaşım:

ekran-resmi-2021-01-13-17-30-20.png

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.