Vatandaşın geleceği ipotek altına alındı!

Vatandaşın geleceği ipotek altına alındı!
Günboyu Gazetesi'nin bugünkü manşeti

06-03-24-01gun-page-0001-1-001.jpg

BORÇ BATAĞINDAKİ 21 MİLYON VATANDAŞ İCRA KISKACINDA

CHP Milletvekili Prof. Dr. Mühip Kanko, ekonomideki krizin hükümetin 22 yıllık başı buyruk politikalarının sonucu olduğunu belirtti. 'Vatandaş 2.9 trilyon borç batağında, icra dosyaları artıyor' dedi.

CHP Kocaeli Milletvekili Prof. Dr. Mühip Kanko, uzun yıllardır devam eden kötü ekonomik seyir nedeniyle vatandaşların bankalara olan borçlarının katlanarak arttığını dile getirdi. Hükümetin ekonomi politikalarını sert bir dille eleştiren Kanko, vatandaşların artan borç yükü, yükselen faiz oranları ve icra dosyalarındaki artışa dikkat çekerek, bu durumun hükümetin 22 yıllık başı buyruk politikalarının sonucu olduğunu ifade etti.

Resmi verilere göre, vatandaşların bankalara olan borcu 16 - 23 Şubat haftasında 52,7 milyar lira artarak 2 trilyon 901 milyar liraya ulaştı. Bu artışla birlikte, tüketici kredileri ve kredi kartı borçlarında önemli bir yükseliş gözlendi. Vatandaşlar, 2024’ün ilk sekiz haftasında bankalara toplamda 174 milyar lira daha borçlandı. Bu artış, vatandaşların kredi kartı ve tüketici kredisi borçları nedeniyle bankalara ödediği faizlerin geçen yılın aynı ayına göre %161,5 oranında artmasına yol açtı. Aynı dönemde, 1 Ocak - 1 Mart 2024 tarihleri arasında icra dairelerine UYAP üzerinden gelen yeni dosya sayısı %21,7 oranında artarak 1 milyon 690 bine yükseldi. Bu durum, icra dairelerindeki toplam dosya sayısının 1 Mart itibariyle 21 milyon 496 bine çıktığını gösteriyor.

Kanko, hükümetin ekonomi yönetimindeki başarısızlıklarının bu durumu tetiklediğini belirterek, "Vatandaşın sırtına yüklenen bu ağır borç yükü, faiz oranlarındaki artış ve icra dosyalarındaki endişe verici artış, AK Parti hükümetinin uyguladığı ekonomi politikalarının vatandaşı nasıl bir çıkmaza sürüklediğinin açık bir göstergesidir" dedi.

CHP Milletvekili, hükümetin bu sorunları çözmek için acil önlemler alması gerektiğini vurgulayarak, "Hükümetin, vatandaşın borç yükünü hafifletecek, icra dosyalarındaki artışı durduracak ve ekonomiyi gerçek anlamda canlandıracak sürdürülebilir politikalar üretmesi şarttır. Aksi takdirde, ekonomik kriz daha da derinleşecek, vatandaşın yaşam kalitesi daha da düşecek ve toplumsal huzursuzluk artacaktır" şeklinde konuştu.

Kanko, CHP olarak hükümetin ekonomi politikalarını yakından takip ettiklerini ve vatandaşın yanında olduklarını ifade ederek, hükümete çağrıda bulunarak, ekonomi politikalarında radikal değişiklikler yapılması gerektiğinin altını çizdi.

Gazetemizin birinci sayfasını okumak için tıklayınız...

YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler
Öne Çıkanlar