TÜSİAD Başkanı'nın cevap veremediği vergi sorusu: Stüdyo buz kesti!

TÜSİAD Başkanı'nın cevap veremediği vergi sorusu: Stüdyo buz kesti!

TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Turan, katıldığı canlı yayında vergilerle ilgili "Tabana yayılmalı" mesajı verirken servet vergisi konusunda sorulan soruya ise verdiği tepkiyle şaşkınlığa neden oldu.

Hükümetin açıkladığı Orta Vadeli Program (OVP) sonrası ekonomide nasıl bir tablonun ortaya çıkacağıyla ilgili farklı tahminler öne çıkarken Habertürk canlı yayınına katılan TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Turan'a "OVP'nin 2024 hedeflerine baktığımızda iş dünyası ekstra vergiye maruz kalacak mı?" sorusu yöneltildi.

Vergilerin tabana yayılmasının gerektiğini belirten Turan şu yanıtı verdi:

"Şimdi şöyle, onunla ilgili önerimiz de var. Bizim vergiyi tabana yayıp ciddi bir vergi reformu yapmamız lazım. Buradaki kayıt dışı vs, bunların kayıt dışına alıp vergiyi tabana yayıp, daha da yaygınlaştırmamız lazım. Direkt vergileri değil, en direkt vergilerle şey yapıyoruz.

Demin gelirken yolda okudum. Tahakkuk, tahsilat oranı da düşüyor. Bizim acilen vergiyle ilgili ciddi bir reform yapmamız gerek. Kurumsal şirketlerin şeyleri belli. Nereye kadar biz... Enflasyon da olumsuz etkiliyor. O anlamda vergiyle ilgili tabana yayıp ciddi bir reform yapmamız gerekiyor."

SERVET VERGİSİ YANITI ŞAŞIRTTI

Turan, kendisine sorulan "Kurumsal vergilerde artış ve ekstra servet vergisi bekliyor mu iş insanları?" sorusuna ise "Yok. Seçimden önce konuşuluyordu ama şu anda..." ifadelerini kullandı.

Sunucunun tekrar "Rant vergisi beklenmiyor o zaman, beklemiyor iş insanları" demesi üzerine ise Turan hiçbir yanıt vermedi.

Sunucu, Turan'ın sessizliği üzerine "Bu konuda biraz yorumsuzsunuz." ifadesini kullanarak konuyu değiştirmek zorunda kaldı.

Öne Çıkanlar