Türkler yatırım için yurtdışına yöneldi

Türkler yatırım için yurtdışına yöneldi
Emlak uzmanı Özkan Aydemir, Türkiye'de 2023 yılında yabancılara yapılan konut satışlarında yüzde 50 düşüş yaşandığını belirtirken, aynı dönemde yurtdışı alımlarında yüzde 163,7 artış olduğuna vurgu yaptı.

Aydemir, Türkiye'de gayrimenkul yatırımlarının azalmasıyla birlikte yurt dışında yapılan yatırımların arttığını dile getirdi. Özellikle Amerika'da yüzde 115'lik bir artışın olduğunu ifade eden Aydemir, Türk vatandaşlarının da yurt dışında gayrimenkul almaya yönelik bir eğilim gösterdiğini açıkladı.

Aydemir'a göre, Türkiye'nin yabancı yatırımcılara gayrimenkul satışı yapmasıyla birlikte, Türk vatandaşlarının da yurt dışına yönelmesinin sebeplerinden biri, büyük şehirlerdeki konut fiyatlarındaki artış hızı. Özellikle büyük şehirlerdeki gayrimenkul fiyatlarının dünya genelinde rekabet edilebilir seviyelere ulaştığını belirtiyor. Aydemir, kira sınırlaması ve amortisman sürelerinin uzatılması gibi faktörlerin de bu eğilimi etkilediğini söylüyor. Ayrıca, elinde birden fazla gayrimenkul bulunan vatandaşlara ek vergi getirileceği söylentilerinin de insanları yurt dışında gayrimenkul almaya teşvik ettiğini vurguluyor. Aydemir, kira sınırlamasının kaldırılması gerektiğini savunuyor ve konut yatırımcılarının çoğunun ticari mülk yerine konut yatırımı yaptığını ifade ediyor.

YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Öne Çıkanlar