TOKİ şantiyesinde çalışan işçiler eylemde! Sendikalı olduğu için işten atıldı...

TOKİ şantiyesinde çalışan işçiler eylemde! Sendikalı olduğu için işten atıldı...
Bağımsız Maden İşçileri Sendikası üyesi Ramazan Gündoğan, Yeni Anadolu Madencilik'teki işinden sendika üyeliği nedeniyle çıkarıldığını ifade etti. Bağımsız Maden İşçileri Sendikası, Gündoğan'ın işe geri alınması için oturma eylemi başlattı.

Bağımsız Maden İş Sendikası üyesi Ramazan Gündoğan, Yeni Anadolu Madencilik şirketinde çalışırken, sendika üyeliği ve sosyal medya paylaşımları nedeniyle tazminatsız bir şekilde işten çıkarıldığını iddia etti. Bağımsız Maden İş Sendikası temsilcileri ve üyeleri, Gündoğan'ın haklarını savunmak amacıyla Türkiye Kömür İşletmeleri Ege Linyitleri İşletmesi Müdürlüğü önünde oturma eylemi başlattı.

Bağımsız Maden İş Sendikası Genel Başkanı Gökay Çakır şunları söyledi:

“Gelin bu işçinin sorununu hep birlikte çözelim. Bir işçinin sorununun çözülmesi bu kadar zor mu? Bu işçi Bağımsız Maden İş Sendikası’na üye olduysa suç mu? Anayasa’nın 51. maddesini kullandı. Biz bu işçiyi suçlayalım mı? Bu işçiyi savunmayalım mı? Bu kadar düzgün çalışan bir işçi bulabilecek miyiz. 7 seneden bu yana hiçbir açığı yok bu iş arkadaşımın. Hastası olmamış, cenazesi olmamış, düğünü olmamış. Hiç kendinin iznini kullanmamış. Ama 'bu işçiyi savunma.' Kimi savunacağız? O topu oraya atıyor, bu topu buraya atıyor. O zaman kim gol atacak. Biz buradayız arkadaşlar siz de burada durum bizler Bağımsız Maden İş Sendikası olarak arkadaşımızın hakkını alana kadar buradayız.”

fdh.jpg

"BEN 7 YIL GECE GÜNDÜZ DEMEDİM TIRNAKLARIMLA ÇALIŞTIM"

İşten çıkartılan Ramazan Gündoğan ise şunları söyledi:

“Manisa'nın Soma ilçesinde Yeni Anadolu şirketinde 2016'dan bu yana 7 yıl hizmet verdim. Yer altında kepçe operatör olarak çalıştım. 2023'ün 6 ayın 4'ünde kartım bağlandı. Ayın 5'inde de işten çıkarıldım. İşten çıkarılma sebebim, hakkım olan unvanı ve diğer haklarımı alamadığım için mevcut sendika ile görüşmeme rağmen bir sonuç alamayıp Bağımsız Maden İş Sendikası’na üye olup faaliyet göstermemdir. Hiçbir gerekçe gösterilmeden sadece sendikanın faaliyetinden dolayı çıkış aldım. Ve aldığım çıkış 26 kodu. 26 kodundan çıkış almam için hiçbir gerekçe yok. 26 kodundan tazminatsız ve İŞKUR’suz çıkış aldım. Ben 7 yıl boyunca gece gündüz demedim tırnaklarıyla çalışan çocukların rızkını kazanan bir kişiyim. Bu çoluğumun çocuğumun rızkını kimselere bırakmam."

Avukat Yağız Timoçin ise şu şekilde konuştu:

“Yeni Anadolu Madencilik’te Bağımsız Maden İş Sendikası’nın temsilcisi olduğu için Ramazan Gündoğan'ın iş hakkı sonlandırıldı. Ramazan hiçbir tutanağı olmayan hiçbir eksiği olmayan örnek bir madencidir. Ramazan Ramazan'ın işten çıkmadan önce bir hafta önce sendikalı olması nedeniyle işten çıkarıldı. Bizler bunu biliyoruz. Hukuken de sabittir. Bu konuda dava açsak da davayı kazanacağımızı biliyoruz. Dava 3 sene 4 sene sürecek. Sonunda üç kuruş beş kuruş parayı alacağız. Adalet bu mu? Ramazan'ın 1 aylık bebeği var. Parası cebine girdiğinde o bebek o zaman 3 yaşına girmiş olacak. O bebek 3 sene ne yiyecek, bu adalet değildir.

Şirketle görüşüyoruz. Biz sorumlu değiliz diyor TKİ sorumlu diyor TKİ 'ye geliyoruz bir sorumlu değiliz şirket sorumlu diyor. Kim bunun muhatabı Çalışma Bakanlığı mı? Bir muhatap varsa gidelim sorunu onunla çözerim. Bugün TKİ önündeyiz. Gerekirse geceli gündüzlü kalınır. Gerekirse Ankara'ya da gidilir. Bebeğin rızkı alınasıya kadar buradan ayrılınaz."

ŞİRKET AÇIKLAMA YAPMADI

Yeni Anadolu Madencilik ve Teknolojileri İşletme Müdürü Hüseyin Bardaklı ise konuyla ilgili basına açıklama yapmak istemediğini belirtti.

YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Öne Çıkanlar