TEKNOFEST’te birinci olan projelerini anlattılar

TEKNOFEST’te birinci olan projelerini anlattılar
Ankara’da düzenlenen dünyanın en büyük havacılık, uzay ve teknoloji festivali TEKNOFEST’te 1. olan VensoCloud takım üyeleri Köksal Gündoğdu ve Şeyda Yaman geliştirdikleri ürünü anlattı.

Düzce Üniversitesi Doktora Öğrencisi Köksal Gündoğdu ile lisans ve yüksek lisans eğitimini Düzce Üniversitesi tamamlayan Şeyda Yaman, Haberleşme ve İletişim Teknolojileri Girişim Yarışması’nda birincilik ödülünü getiren ürünün gelişim sürecini anlattı.

Bir ihtiyaç üzerine çalışmalara başladıklarını söyleyen Gündoğdu ve Yaman, “Düzce Üniversitesi içerisinde bulunan otomat makinelerinin sahibi Foodbox otomat firması bizden soğuk ve sıcak otomat makinelerini takip edebilmeleri için bir sistem yapıp yapamayacağımızı sormuştu. Biz de bunun üzerine yapmış olduğumuz Ar-Ge çalışmaları sonucunda yurt dışından ithal edilen bu sistemi yerli olarak geliştirip firmanın kullanımına sunduk. Pandemi döneminde temassız ödeme sektörünün büyümesiyle, bu alanda doğan ihtiyacın hızla arttığı sırada, firma yetkilileri bizimle tekrar iletişime geçerek başarı ile yapmış olduğumuz takip sistemi üzerine ‘Temassız Ödeme’ alabilmeleri için bir sistem yapıp yapamayacağımızı sordu.

Bizde bu alan üzerinde çalışma yapan firmaları inceledik. Bu çalışmalar sonucunda, Düzce Teknopark’ta bulunan firmamızda otomat makinelerinde kullanılmak üzere yerli ve milli olarak geliştirdiğimiz VensoCloud Projesi’ni hazırladık. Bu proje ile TEKNOFEST23 Haberleşme ve İletişim Kategorisi’nde birinci olarak En İyi Girişim Ödülü’nü almaya hak kazandık. Ödülümüzü Cumhurbaşkanımızın elinden almamız bizim için ayrıca bir mutluluk kaynağı oldu. İleride otomat sektörü alanında geliştirdiğimiz bu sistemi yurt dışına pazarlayarak ülkemizin ihracatına katkıda bulunmayı planlıyoruz. Ayrıca ödeme sektöründe yerli ve milli ürünler geliştiren uluslararası firma olmayı hedefliyoruz” şeklinde açıkladılar.

Düzce Üniversitesi’nden yapılan açıklamada; “Çalışmalarından dolayı öğrencilerimiz Köksal Gündoğdu ve Şeyda Yaman’ı tebrik eder, girişimcilik ruhunun artarak devam etmesini diliyor, sergiledikleri azimli ve özverili çalışmaları için de kendilerine teşekkür ediyoruz” ifadelerine yer verildi.

YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Öne Çıkanlar