Tarlada 39 lira İstanbul'da 200 lira!

Tarlada 39 lira İstanbul'da 200 lira!

İzmir'in Kemalpaşa ilçesinde başlayan kiraz hasadı, ikinci olarak Bilecik'te gerçekleştirildi. Bu yıl ilk hasat, toptan 35-45 liradan İstanbul hallerine gönderilirdi.

Bilecik'in kirazıyla ünlü Küre Köyü'nde, "erkenci" olarak adlandırılan kirazın ilk hasadı yapıldı.

Köylüler, yerinde 35-45 lira arasında olan kirazın fiyatının Söğüt ve Bilecik pazarında 70 liraya, İstanbul'da ise 120 liraya kadar çıktığını belirtti. Ancak bir zincir markette kirazın 199 liradan satılması dikkat çekti.

8868.jpg

KİLOSU KİRAZA GÖRE 30 İLE 45 LİRA

Kiraz üreticisi Nurcan Aşık, yaklaşık bir hafta önce hasada başladıklarını belirterek, "Biz buna 'Kara bodur' cinsi deriz. Bundan sonra Napolyon kirazı olacak bu bölgede. Bu sene fiyatlar ucuz, kilosu kiraza göre 30 ile 45 lira arasında değişiyor. Biz halde toptan satıyoruz, İstanbul, Ankara gibi illere gidiyor," dedi.

aw204494-03.jpg

Bir diğer üretici Fatih Turan ise, Küre Hali'nde topladığı kirazı 45 liradan sattığını söyleyerek, "Bu kiraz burada 45 liradan alınıyor, İstanbul'da 200 TL. Biz bu durumdan şikayetçiyiz. Neden aracılar bizden daha fazla kazanıyor? Bir yıl boyunca emek veriyoruz, en iyisini yetiştiriyoruz. Bu haksızlığın önüne geçilmesi lazım," diye konuştu.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar