Suudilerin ABD tahvili stoku 6 yılın en düşüğünde

Suudilerin ABD tahvili stoku 6 yılın en düşüğünde

ABD Hazine Bakanlığı'ndan alınan verilere göre, Suudi Arabistan'ın Haziran ayında elinde tuttuğu ABD hazine tahvili miktarı 3,2 milyar düşüşle 108,1 milyar dolar oldu.

Suudi Arabistan, Haziran ayı itibari ile ABD hazine tahvillerini altı yıldan fazla bir sürenin en düşük seviyesinde tutuyor.

ABD Hazine Bakanlığı'ndan alınan verilere göre, Haziran ayında krallığın elinde tuttuğu hazine tahvil miktarı Mayıs ayına göre 3,2 milyar düşüşle 108,1 milyar dolar oldu. Bu rakam geçtiğimiz yılın sonunda 119,7 milyar dolar idi. Düşüş art arda 3. aylık düşüşe işaret etti.

Dünyanın en büyük petrol ihracatçısının tuttuğu tahvil miktarındaki düşüş, petrol fiyatlarının geçen yılın en yüksek seviyelerinden gerilemesi ve üretimindeki kesinti nedeniyle bu yıl daha düşük ekonomik büyümeyle karşı karşıya kalmasıyla gerçekleşti.

Ülke, petrol gelirlerinin dışında ekonomisini çeşitlendirmeyi amaçlayan yatırımlara para akıtıyor.

Geçtiğimiz yıl ülke, futbol, ​​golf ve araba çağırma hizmeti Uber'e yatırım yapan ve aynı zamanda krallıkta elektrikli araç üretimi gibi endüstrileri başlatmak için şirketler kuran 650 milyar dolarlık Varlık Fonuna (PIF) para aktarmıştı.

Abu Dhabi Commercial Bank baş ekonomisti Monica Malik, "Tarihsel olarak Suudi Arabistan, rezervlerinin çoğunu ABD hazine tahvillerinde tutuyordu. Şimdi ise PIF ve Vizyon 2030 ile çok daha büyük bir yatırım çeşitlendirme stratejisine sahipler" dedi.