Sosyal medyanın sahte medyumları! 4 bin liraya kadar varıyor

Sosyal medyanın sahte medyumları! 4 bin liraya kadar varıyor
Sosyal medyada kendilerini medyum olarak tanıtan kişiler "15 günde aşık etme işlemi, soğutma işlemi, kısmet açma ve dil bağlama işlemi" gibi vaatlerle 4 bin liraya kadar varacak şekilde para talep ediyor.

Son zamanlarda insanlar sosyal medya falcılarına medyumcularına daha fazla ilgi duyar oldu. . Sözde medyumlar, inandırıcılık kazanmak için astrolog unvanını da kullanarak, vatandaşları işlem adı altında '15 günde aşık etme, soğutma, kısmet açma, dil bağlama gibi konularda dolandırıyor. 

DHA muhabiri kendilerinin sosyal medyada medyum olarak tanıtan iki kişi N.Ö ve H.A ile telefonda görüştü.  

sosyal-medyanin-sahte-medyumlari-15-gunde-asik-etmek-4-bin-lira-magdurlar-gun-gectikce-artiyor-8465-dhaphoto7.jpg

"CEYLAN DERİSİ'NE OKUMA YAPIYORUM" 

DHA muhabiri, medyum N.Ö. aradı ve "bağlama" işlemi yaptırmak istediğini söyledi. Medyum N.Ö. de "İşlem yaptırmak istediğiniz kişinin adını soyadını ve fotoğrafını göndermeniz yeterli. İşlem 7 gün sürüyor. İstediğiniz kişi kısa süre içerisinde bir dediğinizi iki etmeyecek hale geliyor. Ücreti ise bin 200 TL oluyor. Bu işlem oldukça maliyetli, işlem sırasında sizden aldığım bilgileri ve resimleri ceylan derisine okuyorum ve sonrasında deriyi toprağa gömüyorum. İşlem sonrası istediğiniz kişi size bağlanıyor ve bir dediğini iki etmeyecek hale geliyor. Bağlama işlemi için yüzde yüz garanti veriyorum" dedi. Muhabirin, pazarlık yapması üzerine medyum N.Ö,  "İşlemin malzemeleri 800 TL tutuyor. Sana 100 TL'ye yaparım fakat senden gelecek olan hiç kimseye bu fiyatı söyleme" diye konuştu. 

sosyal-medyanin-sahte-medyumlari-15-gunde-asik-etmek-4-bin-lira-magdurlar-gun-gectikce-artiyor-8465-dhaphoto3.jpg

"KAYNANA DİLİNİ BAĞLAMA"

DHA muhabirinin başka bir medyum H.A.'yı arayarak 'Kaynanama dil bağlama işlemi yaptırmak istiyorum' dedi. Medyum H.A. da "Öncelikle kaynananın adını ve fotoğrafını yollaman gerekiyor. Ücretli işlem yapıyoruz. 4 bin TL göndermeniz gerekiyor" diye konuştu. 

 

210320211149394963340.jpg

Pazarlık yapmak isteyen DHA muhabirine tepki gösteren medyum H.A, "Malzemeler oldukça pahalı. Malzemelerin ne olduğu seni ilgilendirmez. Sana hesap verecek değilim" ifadelerini kullanması ise dikkat çekti. 

sosyal-medyanin-sahte-medyumlari-15-gunde-asik-etmek-4-bin-lira-magdurlar-gun-gectikce-artiyor-8465-dhaphoto4.jpg
"BENİ BİR SÜRE ARAMAKTAN VAZGEÇMEDİ" 

Ayrıldığı erkek arkadaşıyla barışmak için sosyal medyadan medyumlarla uzun bir süre konuştuğunu söyleyen Leyla Çakır, "Erkek arkadaşımdan ayrı olduğum bir dönem sosyal medyada bir sayfaya denk geldim. Çok inandırıcı paylaşımları vardı. Ben tarot baktırmak için yazdım. 'Sonra sana bağlama ve geri getirme işlemi yapalım' dedi. Ben de kabul ettim. Çünkü bana yüzde yüz sonuç vereceğini söyledi. 'Hatta erkek arkadaşın sana iki katı daha bağlanmış olacak' dedi. Ücret olarak 2 bin TL para istedi. O an dolandırıcı olduğunu anladım ve yaptırmaktan vazgeçtim. Ama beni bir süre aramaktan vazgeçmedi" dedi. 

 

sosyal-medyanin-sahte-medyumlari-15-gunde-asik-etmek-4-bin-lira-magdurlar-gun-gectikce-artiyor-8465-dhaphoto2.jpg

"BÖYLE ŞEYLERE İTİBAR ETMEMEMİZ LAZIM" 

Astrolog Aygül Aydın ise bu durum karşısında uyarılarda bulundu. Aydın, "Medyumlar, biz astrologların kanayan yarası. İnternette astrologlar ve medyumlar aynı anlamda kullanılan terimler. Aslında bu sosyal medya üzerinde medyumların yaptığı büyük bir suçtur. Astroloji dediğimiz şey çok farklı bilimleri içerisinde barındırıyor. Medyumlarla, astrologları ayrıştırmak kişiye kalmış bir şey. Vatandaşlarımıza şunu söylemek istiyorum.

210320211150534969513.jpg

 

Hiç kimse gelecekten haber veremez. Medyumlara genellikle okumamış ve araştırmamış insanlar rağbet ediyor. Biz astrologlar olarak bu durumdan oldukça şikayetçiyiz. Vatandaşlarımızın astrologlar ile sahte medyumları ayrıştıramamaları bizi üzüyor. Astrolog adı altında bir şeyler yapmak doğru değildir. Hepimizin bir iradesi var. Böyle şeylere itibar etmememiz lazım. Mesela yeni tanıştığım kişiler, astrolog olduğumu öğrendiğinde 'Eski sevgilimi döndürebilir misiniz' gibi sorularla soruyor" diye konuştu. 

 

 


 

YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Öne Çıkanlar