Son dakika... AYM'nin yeni başkanı belli oldu

Son dakika... AYM'nin yeni başkanı belli oldu

Anayasa Mahkemesinin yeni başkanı Kadir Özkaya oldu.

Zühtü Arslan'ın görev süresinin dolmasıyla birlikte yapılan seçimin sonucuna göre AYM'nin yeni başkanı Kadir Özkaya oldu.

Anayasa Mahkemesinin yeni başkanı Kadir Özkaya oldu. Kadir Özkaya 4 yıllığına Anayasa Mahkemesi Başkanlığı görevini üstlenecek.

ZÜHTÜ ARSLAN'IN 12 YILLIK GÖREV SÜRESİ SONA ERDİ

Zühtü Arslan'ın Yüksek Mahkemedeki 12 yıllık görev süresinin dolması nedeniyle başkanlık seçimi süreci 20 Şubat'ta başlamıştı. Bu kapsamda, bugün Anayasa Mahkemesi yeni başkanını seçti. Seçimde, görev süresinin dolacak olması nedeniyle Arslan aday olamadı ancak oy kullandı.

ARSLAN, 3 KEZ BAŞKANLIK YAPTI

Zühtü Arslan, 20 Nisan 2012'de başladığı AYM üyeliği görevini sürdürürken, ilk kez 10 Şubat 2015'te Anayasa Mahkemesi Başkanlığına seçilmişti. Görev süresinin dolmasının ardından 25 Ocak 2019'daki seçimde de oyların salt çoğunluğunu alan Arslan, ikinci kez başkan seçilmiş, son olarak da 2 Şubat 2023'te AYM Genel Kurulunda yapılan seçimde 15 üyeden 8'inin oyunu alarak üçüncü kez AYM başkanı olmuştu.

kadir-ozkaya-kimdir-aym-baskanvekilligine-yeniden-kadir-ozkaya-secildi-iqla.webp

KADİR ÖZKAYA KİMDİR

Kadir Özkaya, 1963 yılında Tarsus'ta doğdu. Bandırma Ortaokulu'nu bitirdikten sonra Tapu Kadastro Meslek Lisesi'ni tamamlamış ve 1985 yılında Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü'nden mezun olmuş.

Meslek hayatına Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü'nde memur olarak başlayan Özkaya, daha sonra Tarım Kredi Kooperatifleri'nde kontrolörlük yapmış. 4 Şubat 1991 tarihinde başladığı idari yargı hâkimlik stajını tamamlayarak, 13 Mayıs 1993 tarihinde Danıştay tetkik hâkimliğine atanmış. Kasım 2004'e kadar bu görevi sürdürmüş, ardından 21 Ekim 2005 tarihinde Anayasa Mahkemesi'nde raportörlük görevine atanmış. 2011 yılında Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu tarafından Danıştay üyeliğine seçilen Özkaya, 18 Aralık 2014 tarihinde Cumhurbaşkanı tarafından Anayasa Mahkemesi üyeliğine seçilmiş ve 22 Aralık 2014 tarihinde göreve başlamış.

2002 yılında Türkiye ve Ortadoğu Amme İdaresi Enstitüsü Kamu Yönetimi Uzmanlık Programı'nı bitirmiş. Ayrıca açıklamalı içtihatlı idari yargılama usulü kanunu ve belediye başkanları, meclis üyeleri ve muhtarların soruşturulmaları, yargılanmaları ve düşürülmeleri konularında iki kitabı bulunuyor.

Anayasa Mahkemesi Genel Kurulu'nun 12 Mart 2020 tarihli toplantısında Anayasa Mahkemesi başkanvekilliğine seçilmiş ve bu görevi 4 Nisan 2020 tarihinden itibaren yürütüyor.

KADİR ÖZKAYA EVLİ Mİ?

Kadir Özkaya, evli ve iki çocuk babası.