Sinan Ateş cinayetini çözen savcıya 'sürgün gibi' atama

Sinan Ateş cinayetini çözen savcıya 'sürgün gibi' atama

Sinan Ateş cinayeti soruşturmasını yürütürken görevden alınan Ankara Cumhuriyet Başsavcı Vekili Durdu Özer, Ankara Bölge Adliye Mahkemesi Cumhuriyet Savcılığı'na atandı. Özer'in bu ataması, Ankara Adliyesi'nden uzaklaştırılması nedeniyle 'tenzil-i rütbe' olarak değerlendirildi.

Hâkimler ve Savcılar Kurulu (HSK) Birinci Dairesi tarafından 13 Haziran 2024 tarihinde yayımlanan 820 Sayılı Adli Yargı Kararnamesi ile 4 bin 229 hakim ve savcının görev yerleri değiştirildi. Bu kapsamda yapılan atamalar, yargı camiasında geniş yankı uyandırdı.

ATEŞ DAVASINI ÇÖZEN SAVCIYA TENZİL-İ RÜTBE

Yapılan değişikliklerde en dikkat çekeni ise, Sinan Ateş soruşturmasını yürütürken görevden alınan Ankara Cumhuriyet Başsavcı Vekili Durdu Özer'in, Ankara Bölge Adliye Mahkemesi Cumhuriyet Savcılığı'na atanması oldu.

Özer'in görevden alınması, Ateş'e yakın isimler tarafından "Cinayeti aydınlatmaya çalıştığı için cezalandırıldı" yorumlarıyla değerlendirilmişti.

Dursun Özer'in yanı sıra dosyadan alınan bir diğer savcı olan Durmuş Ali Kaya ise Ankara'dan Diyarbakır Çınar Savcılığı'na atandı.

PINARBAŞI HAKİMİNİN DE GÖREV YERİ DEĞİŞTİ

31 Mart seçimlerinde MHP Kayseri Milletvekili Baki Ersoy'un küfrettiği ve saldırıda bulunduğu Pınarbaşı Hakimi ve İlçe Seçim Kurulu Başkanı Ramazan Kaya'nın da görev yeri değiştirildi. Kaya, Bilecik'in Bozüyük ilçesinde hakim olarak görevlendirildi.

BAKAN TUNÇ: ÜLKEMİZ İÇİN HAYIRLI OLSUN

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, atmalara ilişkin sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, "Hâkimler ve Savcılar Kurulu (HSK) Adli ve İdari Yargı 2024 Yılı Ana Kararnamesi çalışmalarını tamamladık. Kararname, HSK internet sitemizde (http://hsk.gov.tr) birazdan yayımlanacak. Yeni görev yerlerine atanan hâkim ve Cumhuriyet savcılarımıza adaletin tecellisi yolunda başarılar diliyorum. Kararname, hakim ve savcılarımız ile aileleri, yargı camiamız ve ülkemiz için hayırlı olsun" ifadelerini kullandı.

İlgili Haberler