Seçim öncesi yükselişe geçti talep patlaması yaşanıyor: Kuyumcular bile artık zor buluyor

Seçim öncesi yükselişe geçti talep patlaması yaşanıyor: Kuyumcular bile artık zor buluyor

Altın fiyatlarındaki dalgalanmaların yanı sıra, kuyumculuk sektöründe yeni bir trend yükselişe geçmeye başladı.

Son dönemde, özellikle bileziklerde gözle görülür bir değişim ve modernleşme yaşanıyor. Giyim ve teknoloji sektörlerinde olduğu gibi, ziynet eşyalarında da moda akımları hızla değişiyor.

Özellikle kadınlar, gösterişli ve geniş bileziklerin yerine daha ince, zarif ve dayanıklı bileziklere yönelmeye başladılar.

Artık tek bir kola birden fazla bilezik takılmasıyla oluşan klasik ve ağır görünüm yerini, daha minimal ve şık tasarımlara bırakıyor.

altin9.jpg

Adeta gizli bir zarafeti temsil eden "ajda model" bilezikler, kadınların günlük hayatta vazgeçilmez aksesuarları haline geliyor. Her ne kadar bir kola birden fazla bilezik takılsa da, bu incelik ve zarafetle dikkat çekmiyorlar. Bu nedenle, kadınlar artık abartılı takılar yerine daha sade ve modern tasarımları tercih ediyorlar.

Bu yeni trend, kuyumculuk sektöründe de dikkate değer bir değişimi beraberinde getirdi.

Artık klasik altın bileziklerin yanı sıra, ince ve zarif tasarımlar da büyük ilgi görüyor.

q1.jpg

“AJDA MODEL BİLEZİKLERE TALEP ARTTI”

Ajda model bileziklere talebin artmasının nedeninin moda ve gösterişsizlik olduğuna dikkat çeken Samsun Kuyumcular Odası Başkanı Salih Özman, “Son dönemde ajda model bileziklere rağbet var. Ajda bilezik modeli 1970’li yıllarda oldukça meşhurdu. Bu bileziklerin özellikleri: Gösterişli değil, kolda yer tutmuyor, çok miktarda olmasına rağmen yan yana taktığınızda dikkat çekmiyor. Ayrıca geniş bileziklerden daha modern görünüyorlar. İnce ve sert olmasından dolayı modaya da uyuyor.

Daha kibar ve zarif olduğundan çok tercih ediliyor. Kola takıp, çıkartması da oldukça kolay. Deforme olması zor olan bu ajda bilezikleri, deforme olursa da kolay düzeltiliyor. Ayrıca halk arasında ‘bozarken normal bilezikten daha karlı olurum’ düşüncesi var. Öyle bir durum söz konusu değil. Tüm bilezikler aynı fiyattan bozduruluyor. Geniş bileziklerden 10 tane yan yana taksanız kolunuzun tamamı doluyor ve çok göze batıyor. Ancak 10 ajda model bilezik, diğerinin 2 tanesi kadar bile yer kaplamıyor.

Bu manada güvenlik anlamında da iyi oluyor. Özellikle son dönemde kadınlar ajda model bileziklere oldukça rağbet göstermeye başladılar. Altında bugün için moda olan bilezik türü ajda model bilezik” diye konuştu.

“FİYATLAR ARASINDA 200-250 TL FARK VAR”

Resmi satış rakamları ile kuyumcuların altın satış fiyatlarındaki farkın nedenine de değinen Başkan Özman, “Bir kilo altında kiloda 6 bin dolar gibi bir fark var. Bu da gram altında 1 gramda yaklaşık olarak 200-250 TL arasında fark oluşturuyor. Yani merkezin açıkladığı resmi kurla serbest piyasadaki altın satışı arasında 200-250 TL gibi bir fark oluşuyor. Bugün itibari ile kuyumcularda 22 ayar bilezik 2 bin 403 TL’den, çeyrek altını 4 bin 360 TL’den, yarım altını 8 bin 720 TL’den, tam altını 17 bin 440 TL’den, gram altını da 2 bin 510 TL’den satışa sunuyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

“KUYUMCULARIN BİLE GRAM ALTINA ULAŞMASI ZORLAŞTI”

Artan talep karşısında piyasada gram altın bulmanın zorlaştığının altını çizen Özman, “Gram altına talep seçim öncesinde oldukça arttı. Maalesef yüzük ve küpe satışımız yok ama gram altına ciddi anlamda talep patlaması var. Bu talebi, ürün karşılayamıyor. Biz kuyumcuların gram altına da ulaşması son derece zorlaştı.

Altın ithalatına sıkılaştırmanın getirilmesi, altın üreten firmaların da daha çok 50 gramlık ürünler basması gram altına ulaşmayı zorlaştırdı. Piyasada olan gram altınlar da genelde yüksek gramajlı oluyor bu da talebi karşılayamıyor. Herkes almaya çalışırken, elinde gram altın olan vatandaşlar da bozdurmaya yanaşmıyor. 1 gram ve 5 gram altın piyasada çok az bulunurken, 10, 20 ve 50 gram altınlar bulunuyor. 20 kişi altın almaya geliyorsa bunun 1 kişisi 50 gram ve üzeri altın talep ediyor. Kalan 19 kişi 1 ve 5 gram almak istiyor. 20 gramın üstünde altın talep edene çok rastlamıyoruz” diye konuştu.

İlgili Haberler