Psikoloji kitaplarına girecek cinayet! Babasını 28 kez bıçaklayıp kafasını kesmeye çalıştı

Psikoloji kitaplarına girecek cinayet! Babasını 28 kez bıçaklayıp kafasını kesmeye çalıştı

İzmir'de babası Haşmet Gürkan'ı (54) 28 yerinden bıçaklayarak öldüren Devrim Gürkan (31), ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı ve cezasında herhangi bir indirim uygulanmadı.

Haşmet Gürkan'ın annesi Gülümser Gürkan, "24 aydır bugünü bekliyordum. Bu süreçte çok yara aldım. Sevdiğim oğlumu kaybettim. Çok acı çektim, adalet yerini buldu" dedi.

Olay, 15 Nisan 2022'de İzmir'in Güzelbahçe ilçesindeki "Ayfer Abla" adlı balık restoranında gerçekleşti. Devrim Gürkan, sahibi olduğu balık restoranında babası Haşmet Gürkan'ı 28 yerinden bıçaklayarak öldürdü. Ardından polis merkezine giderek teslim olan Devrim Gürkan, çocukluğundan beri babasının kendisine şiddet uyguladığını iddia etti. Polisteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edilen Devrim Gürkan, tutuklandı. Cinayetin ardından cesedin altından ikinci bir bıçak daha bulundu. Adli Tıp'a gönderilen bu bıçağın üzerindeki DNA örneklerinin de Haşmet Gürkan'a ait olduğu ve cinayette kullanıldığı tespit edildi.

1.webp

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı'nın yürüttüğü soruşturma sonucunda, Devrim Gürkan hakkında 'üst soydan akrabayı tasarlayarak kasten öldürme' suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istemiyle İzmir 19'uncu Ağır Ceza Mahkemesi'nde dava açıldı. Sanık Devrim Gürkan, davanın 22 Mart'taki duruşmasında verdiği ifadesinde, "Çocukluğumdan beri şiddet gördüm. Günde 16 saat çalıştırıldım. Eğitim hayatımla, çocukluğumla oynadılar. Başarılı bir öğrenciydim. Yüksek not almama rağmen okuldan alındım. Beni karaladılar. Böyle bir olay yaşandığı için pişmanım" dedi.

baba1jpg-yqwqug5d80mrui7-fj0x1q.jpg

SAVCI MÜTALAASINI VERDİ

4 Mayıs'ta görülen 7'nci duruşmada savcı, esas hakkındaki mütalaasını açıklayarak iddianamede talep edilen 'ağırlaştırılmış müebbet hapis' cezasını tekrar etti.

Bugün İzmir 19'uncu Ağır Ceza Mahkemesi'nde karar duruşması yapıldı. Duruşmaya tutuklu sanık Devrim Gürkan, taraf avukatları ve aile yakınları katıldı. Haşmet Gürkan'ın kardeşi Selçuk Gürkan, duruşmada söz alarak, "Masum bir insan canice öldürüldü. Boynu kesildi. Annem böyle bir acıyla yaşamak zorunda kaldı. Pişman olduğunu söylüyor, ama bu yalan. En ağır ceza verilmeli" dedi.

Haşmet Gürkan'ın kız kardeşi Songül Gürkan ise, "Ailesi için çalıştığı iş yerinde öldürüldü. Olay günü cebinde babasının verdiği para vardı. Böyle şeytan kılığındaki insanlar dışarı çıkmamalı" ifadelerini kullandı.

Haşmet Gürkan'ın annesi Gülümser Gürkan, "Ben o günden beri uyumadım. Defalarca bıçaklamış. Polisteki ifadesinde babasının başını koparmaya çalıştığını söylüyor. Böyle bir insan olabilir mi?" diye konuştu.

Haşmet Gürkan'ın ağabeyi Mustafa Gürkan da, "Sanık olayı planlamıştır. Pişman değil. Sadece öldürmedi, eziyet de çektirdi. Bunun gibi canavarca hisse sahip kimsenin bir daha böyle bir suçu işlememesi için en ağır ceza verilmeli" dedi.

Ailenin avukatları son beyanlarında, sanığın indirim alabilmek için yalan söylediğini, adli tıp raporuna göre akıl sağlığının yerinde olduğunu belirterek, en ağır cezanın verilmesini talep etti. Duruşma savcısı da esas hakkındaki mütalaasını yineleyerek, ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası talep etti.

‘ÇOCUKLUĞUMDAN BERİ KÖTÜ DAVRANILDI’

Son savunmasını yapan Devrim Gürkan, "Çocukluğumdan beri kötü davranıldı. Aşağılandım. Başarılı olmama rağmen okula gönderilmedim. Bu olayların yaşanmamasını istedim. Çok pişmanım" dedi. Ardından karar için 10 dakika ara verildi.

Mahkeme heyeti, sanık Devrim Gürkan'ı 'üst soydan akrabayı tasarlayarak kasten öldürme' suçundan ağırlaştırılmış ömür boyu hapse çarptırdı, cezada indirim uygulamadı.

Duruşmanın ardından konuşan Haşmet Gürkan'ın annesi Gülümser Gürkan, "24 aydan beri bugünü bekliyordum. Bu süreçte tabii ki ben çok yara aldım. Sevdiğim oğlumu kaybettim. Çok acı çektim, adalet yerini buldu. Mahkeme gereğini yerine getirdi. Çok teşekkür ediyorum" dedi.

İlgili Haberler