Petrolde sıkılaşma baskısı

Petrolde sıkılaşma baskısı

Petrol, OPEC+ liderlerinin üretim kesintilerinin küresel arzları zorlamasıyla rallisini 10 ayın en yüksek seviyesine çıkardı; bu durumun önümüzdeki aylarda on yılın en sıkı ham petrol piyasasını yaratması bekleniyor.

DENİZ DALLI-GÜNBOYU

Küresel gösterge Brent varil başına 92 doların üzerine çıktı ve ABD ham petrolü 89 doların biraz altında kaldı; her ikisi de yılın en yüksek seviyelerinde. ABD benzin fiyatlarının son on yılın en yüksek sezonluk seviyelerine ulaşması ve küresel ekonominin yakıtı olan dizel fiyatlarının Avrupa'da ton başına bin doları aşmasıyla, kazanımların şimdiden akaryakıt piyasalarına yansıdığına dair işaretler mevcut.

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü'nün Salı günü yayınladığı bir rapora göre, petrol piyasaları dördüncü çeyrekte günde 3,3 milyon varillik bir açıkla karşılaşabilir; bu, on yılı aşkın bir sürenin en kısıtlı piyasasıdır. Bu arada, ABD Enerji Bilgi İdaresi dördüncü çeyrekte yalnızca günde 230 bin varillik bir piyasa açığı görüyor. Uluslararası Enerji Ajansı'nın görünümü Çarşamba günü açıklanacak.

Katı yakıt talebi ve Suudi Arabistan ile Rusya'nın petrol gelirlerini artırma yönündeki hamleleri nedeniyle fiyatlar Haziran sonundan bu yana yüzde 25'ten fazla arttı. ABD doları Pazartesi günü neredeyse iki ayın en büyük düşüşünü gerçekleştirerek, bu para biriminde fiyatlanan emtiaları çoğu alıcı için daha cazip hale getirdi.

Singapur'daki Vanda Insights'ın kurucusu Vandana Hari, "Yukarı doğru momentum şimdilik tükendi. Crude'un bir yön seçmek için yeni ipuçlarına ihtiyacı var. Brent için 90 dolar civarında bir tutma paterni görebiliriz” dedi.

Öne Çıkanlar