Osmanlıdan kalma kültürü, iş yeri yıkılmasına rağmen konteynerde yaşatıyor

Osmanlıdan kalma kültürü, iş yeri yıkılmasına rağmen konteynerde yaşatıyor
Kahramanmaraş’ta depremde iş yeri yıkılan esnaf, konteyner çarşıda Osmanlı döneminden kalma geleneksel çarık üretimini devam ettiriyor.

Kahramanmaraş’ta esnaf Kamber Horasan’ın ayakkabı üretimi yaptığı Hayrullah Mahallesinde bulunan dükkânı 6 Şubat depremlerinde yıkıldı. Depremden sonra gelen zorluklar nedeniyle işi bırakmak istese de, müşterilerinden gelen yoğun talep sonrası kolları sıvadı.

aw032143-02.jpg

Üretime tekrardan başlama kararı alan Horasan, depremden yaklaşık 3 ay sonra merkezde bulunan konteyner çarşıda iş yerini faaliyete geçirip, geleneksel çarık üretimine kaldığı yerden devam ediyor.
Ayrıca ortopedik ayakkabı üretimi de yaptığı dükkânda hem geleneği yaşatıyor, hem de depremde ayaklarından yaralanan vatandaşlara ihtiyacı olan ortopedik ayakkabıları üretiyor.

aw032143-03.jpg

Geleneksel deri çarık üretimini konteyner çarşıda bulunan iş yerinde ürettiklerini söyleyen esnaf Kamber Horasan, “Bizim iş yerimiz Hayrullah mahallesindeydi. 6 Şubat depremlerinde yıkıldı. Yıkıldıktan sonra aradan üç ay geçti ve biz konteynere yerleştik. Burada geleneksel deri çarıklarımızı, ortopedik ayakkabılarımızı üretmeye devam ediyoruz. Çalışıyoruz hayatta tutunmaya çalışıyoruz. 20 yıldan beri devam ettiriyorum ben bu işi. Çarıklarımızın yapım aşaması ise dışarıda kesim makinemiz var. Kesimini yaptıktan sonra yüz kısımlarını işletiyoruz. Sonrasında dikişlerini yaptırıyoruz. Kalıba çektikten sonra toptan ve perakende şeklinde müşterilerimize gönderiyoruz’’ dedi.

aw032143-04.jpg

Müşterilerinden gelen yoğun talep üzerine bırakmak istediği işe tekrardan sarıldığını dile getiren Horasan, “Şehir dışında da müşterilerimiz var. Osmaniye'de Hatay’da olsun müşterilerimiz çok. Özellikle bu müşterilerimizin isteği üzerine biz bu işe devam ettik. İfadelerini kullandı.
“Deprem sonrası ortopedik ayakkabıya talep arttı”

aw032143-05.jpg

Depremde yaralanan ve iyileşme sürecinde olan vatandaşların ortopedik ayakkabıyı tercih ettiğini vurgulayan Horasan, “Deprem sonrası ortopedik ayakkabıya talep deprem öncesinden daha fazla. Deprem öncesi haliyle müşterimiz azdı. Depremden sonra ister istemez depremde yaralanan kişilerin ayakları iyileşme aşamasında. Doktorlarımız sağ olsun gönderiyorlar bize geliyor yönlendiriyorlar. Şu anda hizmet ediyoruz” ifadelerine yer verdi.

YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Öne Çıkanlar