Okullardaki ara tatil uygulaması devam edecek mi? Bakanlık son kararı verdi!

Okullardaki ara tatil uygulaması devam edecek mi? Bakanlık son kararı verdi!
Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Ömer Faruk Yelkenci, Kasım ve Nisan ara tatilleriyle ilgili açıklamalarda bulundu.

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, okullardaki ara tatillerin "değerlendirip iptal edilebileceğini" belirtti. Bu konuda Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Ömer Faruk Yelkenci, öğretmenler, öğrenciler ve velilerin görüşlerini almak için bir anket başlattı. Yelkenci, ara tatillerin kaldırılıp kaldırılmayacağına ilişkin son kararın bu görüşler doğrultusunda verileceğini açıkladı.

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, 25 Kasım 2023 tarihinde TRT Haber özel yayınında "ara tatillerin kaldırılması gündemimizde değil" demişti. Fakat sadece 14 gün önce, 11 Kasım 2023 tarihinde AK Parti TBMM Grup Toplantısı öncesinde, "Velilerden, öğrencilerden, öğretmenlerden böyle bir talep gelirse bakarız. Bu yıl sonunda değerlendiririz" ifadelerini kullanmıştı.

aw158464-01.jpg

Ayrıca, 23 Kasım Perşembe günü Milli Eğitim Bakanlığı, yılın ilk ara tatilinin sona ermesinin ardından öğrenci ve veliler tarafından değerlendirilmek üzere ara tatil anketini erişime açtı ve ara tatil değerlendirme anketiyle ''Ara tatil kaldırılsın mı, devam etsin mi?'' sorusunu sordu.

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, okullardaki ara tatiller için "değerlendirip iptal edebiliriz" demiş ve MEB tarafından internette bir anket başlatılmıştı. Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Ömer Faruk Yelkenci, ara tatillerin kaldırılıp kaldırılmayacağı konusunda öğretmen, öğrenci ve velilerin görüşlerini açıkladı.

MEB'in bu ankete gelen yanıtları incelendiğinde, Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Ömer Faruk Yelkenci'nin açıklamalarında da belirttiği gibi, öğretmenler, öğrenciler ve veliler ara tatillerin devam etmesi yönünde yüksek oranda görüş bildirmişlerdir.

aw158464-02.jpg

Yelkenci, sosyal medya üzerinden yapılan dezenformasyona dikkat çekerek, "Sahte haberler oldukça yaygın. Bazı haber siteleri gerçek dışı hikayeler üretiyorlar. Bu siteler, okunmak için yazılıyor, haberin doğruluk ve yanlışlık düzeyiyle ilgilenmiyorlar. Bize de bu tür haberlerle ilgili sorular geliyor. Örneğin, ara tatillerin kaldırılacağı gibi bir şey söz konusu değil. Biz eğitimle ilgili her konuyu yakından takip ediyoruz. Bu da ara tatilleri içeriyor. Anket sonuçlarına dayanarak, öğretmenler, öğrenciler ve velilerin çoğunlukla ara tatillerin devam etmesini istedikleri sonucuna vardık" şeklinde konuştu.

"BU NESİLLERİ YETİŞTİREMEZSİNİZ"

Öğretmen Akademilerinin hedefinin, öğretmenleri günlük rutinlerinden uzaklaştırarak farklı bir atmosferde buluşturarak yeni bir enerji kazandırmak olduğunu belirten Yelkenci, "Türkiye'nin dört bir yanında öğretmenlik mesleğine dair önemli hatırlatmalar yaptım. Bunları daha da genişletebilirsiniz. Sadece bazı noktalara dikkat çekmek istedim. Öğretmen Akademileri, öğretmenleri rutinlerinden çıkararak farklı bir ortama sokmayı amaçlıyor. Örneğin, tarihi bir mekanda farklı bir enerji hissediyorsunuz. Arkadaşlar, dışarı çıkın. İstanbul'da Şile'den Sultanahmet'e kadar giden öğretmenlerimiz var. Çünkü orada başka bir enerji var. Bu tarihi binada yılların birikimi var. Bu sizi iyileştirecek. Bağcılar Belediyesi, uzun yıllar Bağcılar'da yaşayan ancak hala Boğaz'ı görmemiş vatandaşlara Boğaz turu düzenledi. Ben, yaklaşık 30 yıldır Kastamonu'dan geçiyorum. Son seferimizde kasaba köyündeki Mahmutbey Camii'ni gördük. Kendime yazık olduğunu düşündüm, 30 yıldır Kastamonu'dan geçiyorsun, bu camiyi nasıl göremezsin diye sitem ettim. Türkiye'deki beş çivisiz ahşap camiden biri ve en güzeli. Kastamonu gibi tarihi bir şehrin değerini öğretmenlerimizin anlamasını istiyorum. O şehirde yaşamalı. O şehrin tarihi yerlerini ziyaret etmeli. Hem yaşayarak, hem de öğrencilere yaşatarak bunu yapmalılar. Bunu yaparsanız, şehirleri doğru kuran, doğaya ve afetlere duyarlı nesiller yetiştirebilirsiniz. Aksi takdirde, bu nesilleri yetiştiremezsiniz" dedi.

aw158464-03-1.jpg

Programda konuşan Kastamonu Milli Eğitim Müdürü Hasan Gümüş ise "Bakanlığımızın öncülüğünde başlatılan ve pilot iller arasında yer alan Kastamonu'muzda, Öğretmen Akademileri aracılığıyla, değerli öğretmenlerimizi alanlarında öne çıkmış, ülkemizin önemli kişileriyle buluşturarak şehrimizin ruhunu ve irfanını hissedebilecekleri mekanlarda buluşturarak, onların birikimlerinden faydalanmayı ve bu bilgileri öğrencilere aktarmayı hedefliyoruz" dedi.

Konuşmaların ardından Bakan Yardımcısı Yelkenci, tarihi okul binasını ve okul müzesini gezdi.

YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler
Öne Çıkanlar