New York borsası yükselişle kapandı

New York borsası yükselişle kapandı

Kapanışta Dow Jones endeksi 300 puanın üzerinde değer kazandı ve yüzde 0,96 artışla 34.907,11 puana yükseldi.

S&P 500 endeksi yüzde 0,84 artarak 4.505,10 puana ve Nasdaq endeksi yüzde 0,81 kazançla 13.926,05 puana çıktı.

SoftBank Group'un ana ortağı olduğu çip üreticisi Arm Holdings'in halka arzının ardından pay piyasalarında pozitif bir seyir izlendi.

Arm Holdings'in 54,5 milyar dolar değerlemeyle halka arzının ardından şirketin hisseleri Nasdaq'da işlem görmeye başladı ve ilk işlem gününde yüzde 25'e yakın değer kazandı.

Analistler, bu yılın en büyük halka arzı olan Arm Holdings'in halka arz piyasasını canlandırmasının beklendiğini belirtti. Makroekonomik veri tarafında ise ABD'de Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE), ağustosta aylık bazda yüzde 0,7 ve yıllık bazda yüzde 1,6 artışla beklentilerin üzerine çıktı.

Ülkede perakende satışlar da ağustosta aylık bazda yüzde 0,6 ile beklentilerin üzerinde artış gösterdi. ABD'de ilk kez işsizlik maaşı başvurusunda bulunanların sayısı ise 9 Eylül ile biten haftada 220 bine çıkmasına rağmen piyasa beklentilerinin altında gerçekleşti.

Öte yandan, yılın en yüksek seviyesinde seyreden petrol fiyatlarının ise yükseliş eğilimi devam etti. Dünyanın en büyük petrol üreticileri Suudi Arabistan ve Rusya'nın gönüllü arz kesintisi kararını yıl sonuna kadar uygulamaya devam edeceğini açıklaması fiyatları yukarı yönlü desteklemeye devam etti. ABD'de Batı Teksas türü (WTI) ham petrolün fiyatı 10 ay aradan sonra ilk kez varil başına 90 doların üzerine çıktı.

Öne Çıkanlar