New York borsası güne yükselişle başladı

New York borsası güne yükselişle başladı

New York Borsası, ABD Merkez Bankası'nın (Fed) bu yıl içerisinde 3 faiz indirimi yapabileceği beklentilerinin devam etmesiyle güne yükselişle başladı.

Güne açılışta, Dow Jones endeksi 150 puana yakın bir değer kazançı elde ederek yüzde 0,38 artarak 39.661,03 puana yükseldi.

S&P 500 endeksi yüzde 0,55'lik bir artışla 5.253,43 puana, Nasdaq endeksi ise yüzde 0,9'luk bir kazançla 16.517,24 puana ulaştı.

Fed'in yıl sonuna kadar 3 faiz indirimi yapabileceği öngörüsüne rağmen beklenenden daha güçlü gelen enflasyon verilerine karşın, pay piyasalarında açılışta olumlu bir seyir izlendi.

Fed, dün politika faizini beklentilere uygun olarak değiştirmeyerek yüzde 5,25-5,50 aralığında tutarken, federal fon oranı tahminlerini bu yıl için yüzde 4,6'da sabit bıraktı.

Fed Başkanı Jerome Powell, düzenlediği basın toplantısında, mevcut sıkılaştırma döngüsünde Fed'in politika faiz oranının muhtemelen zirvede olduğuna işaret ederek, ekonominin genel olarak beklendiği gibi seyretmesi halinde bu yılın bir noktasında faiz indirimine başlamanın muhtemelen uygun olacağını öngördüklerini tekrarladı.

Powell, beklenenden daha güçlü gelen son enflasyon verilerinin enflasyonun "engebeli yolda" yüzde 2'ye ineceğine dair genel "hikayeyi" değiştirmediğini, ancak "daha iyi veriler" aradıklarını ifade etti.

Makroekonomik veri tarafında, ABD'de ilk kez işsizlik maaşı başvurusunda bulunanların sayısı, 16 Mart ile biten haftada 210 bin ile beklentilerin altında kaldı.

Ülkede Philadelphia Fed İmalat Endeksi martta 3,2'ye gerilemesine rağmen art arda ikinci ayda pozitif değer alarak sektörde genişlemenin sürdüğüne işaret etti.

ABD'de cari işlemler açığı ise geçen yıl yüzde 15,7 azalışla 818,8 milyar dolara geriledi.

Kurumsal tarafta, dün yayımladığı bilançosunda beklentilerin üzerinde kar açıklayan Micron'un hisseleri yüzde 15'in üzerinde artış gösterdi.

ABD'li perakende zinciri Five Below'un hisseleri ise zayıf finansal sonuç bildirmesi sonrasında yüzde 10'dan fazla değer kaybetti.