New York borsası güne karışık seyirle başladı

New York borsası güne karışık seyirle başladı

New York borsası bugüne karışık bir seyirle başladı.

Açılışta Dow Jones endeksi yüzde 0,08 artışla 38.819,61 puana yükseldi. S&P 500 endeksi yüzde 0,2 azalışla 5.139,09 puana gerilerken, Nasdaq endeksi yüzde 0,44 düşüşle 16.031,93 puana indi.
ABD Merkez Bankası'nın (Fed) yarın açıklayacağı para politikası kararları beklenirken, pay piyasalarında açılışta karışık bir seyir izlendi.

Analistler, Fed'in yarın ve mayısta yapacağı toplantılarda politika faizini sabit bırakmasına kesin gözüyle bakıldığını ancak geçen hafta güçlü gelen enflasyon verileri sonrasında ilk faiz indiriminin haziranda başlayacağı yönündeki beklentilerin zayıfladığını ifade etti.

Makroekonomik veri tarafında, ABD'de yapımına başlanan yeni konut sayısı, şubatta yüzde 10,7 artışla 1 milyon 521 bine çıkarak piyasa beklentilerinin üzerinde gerçekleşti. Ülkede verilen inşaat izni sayısı da şubatta aylık bazda yüzde 1,9 artarak 1 milyon 518 bine yükseldi.

Yapay zeka ile ilgili gelişmeler de piyasaların yönü üzerinde etkili olmaya devam ederken, ABD'li çip üreticisi Nvidia, dün piyasaların kapanmasının ardından "Blackwell" adlı yeni nesil çip mimarisi ile yeni yapay zeka çipini tanıttı. Nvidia'nın hisseleri güne yaklaşık yüzde 3,5 değer kaybıyla başladı.

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu'na (SEC) yaptığı başvuruda, 2 milyon ek hisse senedi satmayı ve toplam hisse sayısını 58 milyonun üzerine çıkarmayı planladığını belirten Super Micro Computer'ın hisseleri yüzde 12'den fazla geriledi.

Merkezi İngiltere'de bulunan Unilever'in hisseleri ise dondurma biriminin bağımsız bir şirkete dönüştürüleceğini ve dünya genelinde 7 bin 500 kişinin işine son verileceğini duyurmasının ardından yüzde 2,5 arttı.

Öte yandan, Bitcoin'in fiyatı 63 bin doların altına inerken, kripto ile ilişkili şirketlerden Coinbase'in hisseleri yaklaşık yüzde 8, Riot Platforms'un hisseleri ise yüzde 6 değer kaybetti.