New York borsası Fed kararının ardından ralli yaparak kapandı

New York borsası Fed kararının ardından ralli yaparak kapandı

New York borsası, ABD Merkez Bankası'nın (Fed) faiz kararı sonrasında günü güçlü bir şekilde yukarı yönlü tamamladı.

Kapanışta Dow Jones endeksi, 400 puanın üzerinde bir artışla yüzde 1,03 değer kazanarak 39.512,13 puana yükseldi ve en yüksek kapanış değerini kaydetti.

S&P 500 endeksi yüzde 0,89'luk bir artışla 5.224,62 puana ve Nasdaq endeksi yüzde 1,25'lik bir yükselişle 16.369,41 puana ulaşarak kapanış rekorlarını tazelendi.

Fed'in yayımladığı ekonomik tahminler, bu yıl hala 3 faiz indiriminin yapılacağı sinyalini verirken, bu durum pay piyasalarında pozitif bir seyirin izlenmesini sağladı.

Banka, politika faizini beklentiler dahilinde değiştirmeyerek 23 yılın en yüksek seviyesi olan yüzde 5,25-5,50 aralığında sabit tuttu. Fed, federal fon oranına ilişkin tahminlerini bu yıl için yüzde 4,6'da sabit bırakırken, 2025 ve 2026 için yukarı yönlü revize etti.

Fed Başkanı Jerome Powell, düzenlediği basın toplantısında, mevcut sıkılaştırma döngüsünde Fed'in politika faiz oranının muhtemelen zirvede olduğuna işaret ederek, ekonominin genel olarak beklendiği gibi seyretmesi halinde bu yılın bir noktasında faiz indirimine başlamanın muhtemelen uygun olacağını öngördüklerini yineledi.

Ancak ekonomik görünümün belirsiz olduğunu ve enflasyon risklerine karşı son derece dikkatli olmaya devam ettiklerini vurgulayan Powell, gerekmesi halinde federal fon oranı için mevcut hedef aralığını daha uzun süre korumaya hazır olduklarını aktardı.

Powell, Komite'nin, enflasyonun sürdürülebilir şekilde yüzde 2'ye doğru ineceğine dair daha fazla güven kazanana kadar politika faizini düşürmeyi uygun görmediğini kaydetti.

Beklentilerin üzerinde gelen son enflasyon verilerinin "enflasyonun engebeli yolda" yüzde 2'ye ineceğine dair genel "hikayeyi" değiştirmediğini anlatan Powell, ancak "daha iyi veriler" aradıklarını ifade etti.

Analistler, toplantı öncesinde bazı yatırımcıların, son enflasyon verilerinin ardından Fed'in piyasaların beklediğinden daha az faiz indirmesinden endişe duyduğunu, ancak Bankanın tahminlerinin bu yıl 3 faiz indirimi yapılma ihtimalinin devam ettiğini gösterdiğini belirtti.