Mide kanaması geçiren ABD’li bilim adamı mağaradan çıkartıldı

Mide kanaması geçiren ABD’li bilim adamı mağaradan çıkartıldı

Mersin'de, Morca Mağarası'nda mide kanaması geçiren ve doktorların onay vermesiyle tahliyesine başlanan ABD'li dağcı Mark Dickey, 9 gün sonra mağaradan çıkarılarak Mersin Şehir Hastanesi'ne götürüldü.

Aralarında yabancı mağara bilimcilerinin de olduğu 15 kişilik bilim adamından oluşun grubu keşif için 3 Eylül'de 1276 metre derinlikteki Morca Mağarası'na inmiş, ekip üyelerinden ABD’li bilim adamı Mark Dickey'in mide kanaması geçirdiği ihbarı üzerine bölgeye ekip sevk edilmişti. Kurtarma çalışmasına 8 ülkeden 196 personel ile başlanmıştı.

aa-20230912-32128753-32128751-american-explorer-mark-dickey-trapped-underground-in-a-cave-in-turkiyes-mersin-has-been-rescued.jpg

Mağaraya giren doktorlar bilim adamına müdahale etmiş, geçtiğimiz pazar günü de güçlenen bilim adamını mağaradan çıkarma çalışması başlatılmıştı. Bilim adamını çıkarma çalışması 9. gününde tamamlandı. Mağaradan çıkartılan bilim adamı askeri helikopter ile Mersin Şehir Hastanesi'ne götürüldü. Bilim adamı burada tedavi altına alındı.