Mezar fiyatlarına zam! Ölmek yaşamaktan daha pahalı

Mezar fiyatlarına zam! Ölmek yaşamaktan daha pahalı

Yüksek enflasyon ve art arda gelen zamlardan mezar fiyatları da nasibini aldı. 1 yılda fiyatlar ikiye katlandı.

Cumhurbaşkanlık seçiminin ardından ekmek, yumurta, peynir, sigara, tüp, benzin, ilaç, su derken zamlar teker teker etiketlere yansımaya başladı. Zamların katlanarak kendini gösterdiği bir alan da mezar yerleri oldu. Mezar yeri fiyatları bir yılda iki katına çıktı.

Gazete Duvar'dan Kadir Cesur'un haberine göre, İstanbul’da 2023 yılında 2 bin 900 TL olan en ucuz mezar yerinin fiyatı bu yıl 4 bin 470 TL’ye yükseldi.

2023’te en pahalı boş mezar yeri ücreti ise 45 bin 260 TL’de 69 bin 770 TL’ye çıktı. Mermerden yapılan mezarların fiyatlarının ise 15 bin TL’den başladığı belirtildi.

73818.jpg

Belediyelerin birçoğu yıkama, kefenleme, taşıma ve mezar yeri hizmetlerini ücretsiz sunarken, belediyenin belirlediği yer dışında mezar yeri isteyenler bunun için ücret ödüyor.

Mezar yerlerinin fiyatları bulunduğu şehre göre de değişebiliyor. Örneğin Adana’da fiyatlar 900 liradan başlarken bu fiyat Bursa’da 2 bin lira, Trabzon’da 2 bin 500 lira, Kayseri’de ise 400 liradan başlıyor. Mezar yerleri dışında mezar taşı süslemeleri, iki katlı mezar seçimi de ekstra olarak fiyatlara yansıyabiliyor.

Feriköy Mezarlığı - Vikipedi

2023 İSTANBUL FİYATLARI NASILDI?

2023 yılında İstanbul’da birinci grupta yer alan Zincirlikuyu, Çengelköy, Nakkaştepe, Karacaahmet, Aşiyan’da yer bedeli 11 bin 190 lira,

İkinci grupta yer alan Merdivenköy, Küçükbakkalköy, Feriköy, Avcılar, Sütlüce’de 2 bin 30 lira,

Üçüncü grupta yer alan Hekimbaşı, Kurtköy, Cebeci, Kayabaşı, Çekmeköy, Kilyos’ta 9 bin 330 lira olarak açıklanmıştı.

İlgili Haberler