Mardin ve Diyarbakır alev alev yanıyor: Çok sayıda ölü ve yaralı var

Mardin ve Diyarbakır alev alev yanıyor: Çok sayıda ölü ve yaralı var

Diyarbakır'ın Çınar ve Mardin'in Mazıdağı ilçeleri arasında çıkan anız yangını kısa sürede büyüyerek yerleşim yerlerine sıçradı. Çıkan yangında 5 kişi hayatını kaybederken, 10'u ağır 44 kişinin ise etkilendiği bildirildi.

Diyarbakır'ın Çınar ve Mardin'in Mazıdağı ilçeleri arasındaki bölgede çıkan anız yangını, rüzgarın etkisiyle kısa sürede büyüyerek yerleşim yerlerine sıçradı. İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, yangında toplam 5 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ise yangından 10'u ağır olmak üzere 44 kişinin etkilendiğini bildirdi.

1.jpg

Yangına müdahale için Diyarbakır ve Mardin'den AFAD, Orman İşletme Müdürlüğü, itfaiye ve 112 Acil Sağlık ekipleri sevk edildi. Ekiplerin yoğun çabasıyla yangın kontrol altına alınırken, bölgede soğutma çalışmaları devam ediyor.

265399.jpg

DİYARBAKIR'DA 3 ÖLÜ, 11 YARALI

Diyarbakır Valisi Ali İhsan Su, Çınar ilçesi Köksalan kırsal mahallesinde anız yangını çıktığını belirterek şu açıklamayı yaptı:

"İlimiz Çınar ilçesi Köksalan kırsal mahallesinde anız ve örtü yangını olarak başlayan yangın, ekiplerimizin müdahalesiyle kontrol altına alınmıştır, soğutma çalışmaları devam etmektedir. Yangında maalesef 3 vatandaşımız hayatını kaybetmiş, 11 yaralı vatandaşımızın tedavisi hastanelerde devam etmektedir. Vefat eden vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet, yaralılarımıza acil şifalar diliyorum."

265400.jpg

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, yangınla ilgili son durumu sosyal medya hesabından paylaştı.

MARDİN'DE 2 ÖLÜ, 18 YARALI

Bakan Yerlikaya paylaşımında şu ifadelere yer verdi:

"Diyarbakır İli Çınar ilçesi Köksalan Kırsal Mahallesi'nde saat 22.15’te anız ile örtü yangını olarak başlayan ve rüzgarın şiddetiyle Yazçiçeği, Bağrık ve Ağaçsever mahallelerini etkileyen yangın, Mardin Mazıdağı ilçesi Yücebağ, Şenyuva ve Yetkinler mahallesi istikametine doğru da ilerlemiş ancak ekiplerimizin ve vatandaşlarımızın yoğun çalışması sonucu tamamen kontrol altına alınmıştır. Soğutma çalışmaları devam etmektedir. Yangında maalesef Diyarbakır’da 3 vatandaşımız, Mardin’de 2 vatandaşımız hayatını kaybetmiş, Diyarbakır’da 1 vatandaşımız, Mardin’de ise 18 vatandaşımız yaralanmıştır. Yaralıların tedavileri devam etmektedir. Vefat eden vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet, yaralılarımıza acil şifalar diliyorum."

1718924003170-haber-muhabir-psd-7.jpg

BAKAN KOCA'DAN AÇIKLAMA

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sosyal medya hesabından yangınla ilgili şu açıklamayı yaptı:

"Diyarbakır’ın Çınar ilçesinin Köksalan mahallesi ve Yazçiçeği köyü ile Mardin’in Mazıdağı ilçesi Yücebağ ve Yetkinler köyünde meydana gelen yangında 5 kişi hayatını kaybetti, 10’u ağır 44 kişi yangından etkilendi. Diyarbakır’da 3, Mardin’de 2 can kaybımız var. Olay sebebi ile 35 Ambulans ve 7 UMKE Timi görevlendirildi. Hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet diliyorum, yaralılara geçmiş olsun dileklerimi sunuyorum."

806594image1.jpg

a-w229926-01.webp

diyarbakir-ve-mardinde-aniz-yangini-buyudu-cok-sayida-olu-ve-yarali-var-17189405861218-3.jpg

diyarbakir-ve-mardin-de-yangin-faciasi-5-kisi-17449222-2789-amp.jpg

jnb.jpg

mardinde-mayinli-sinir-bolgesinde-cikan-yangin-petrol-kuyularina-sicramadan-sonduruldu.webp

mardinde-mayinli-sinir-bolgesinde-cikan-yangin-petrol-kuyularina-sicramadan-sonduruldu-75528c97.jpg

mardinde-yangin-faciasi-1-olu-10-yarali.webp

yangin-cinar-2.jpg