Karın ağrısı ve kilo kaybı şikayetiyle başvurdu! Hastalığını öğrenince şoke oldu

Karın ağrısı ve kilo kaybı şikayetiyle başvurdu!  Hastalığını öğrenince şoke oldu

Denizli Devlet Hastanesi'ne karın ağrısı ve kilo kaybı yakınmasıyla başvuran 38 yaşındaki Ferhat Yardımcıel'e yapılan testler sonucunda pankreas kanseri teşhisi konuldu.

Tetkikler, kanserin vücuda yayılmadığını ve ameliyat edilebilir bir evrede olduğunu gösterdi. Gastroenteroloji Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Hamza Çınar tarafından gerçekleştirilen 6 saatlik ameliyatla, tümörlü bölge ve çevresindeki lenf nodları çıkarılarak hastanın sağlığına kavuşturuldu. Çınar, pankreas kanserinin genellikle ileri yaşlarda görüldüğünü belirtirken, 40 yaş altı hastalarda da ortaya çıkabileceğine dikkat çekti.

Erken teşhisin önemine vurgu yaparak, karın ağrısı, kilo kaybı, bulantı, kusma ve sarılık gibi belirtilerle başvurulması gerektiğini söyledi. Genç hastaların da benzer şikayetlerle hemen doktora gitmeleri gerektiğini vurguladı. Hastalara, uzman hekimlerin ortak kararıyla tedavi planı uygulandığını, ameliyat öncesi veya sonrasında patoloji sonuçlarına göre tedavi düzenlendiğini belirtti. Hastalığın ileri evrelerinde ise kemoterapi veya radyoterapinin uygulanarak ameliyat öncesi evreye getirilmeye çalışıldığını ifade etti.

Çınar, pankreas kanserinde cerrahinin en etkili tedavi yöntemi olduğunu dile getirdi. Tümörün pankreastaki konumuna göre cerrahi yöntemlerin belirlendiğini aktardı. Pankreas kuyruk ve gövde kısımlarının çıkarılmasıyla yapılan basit ameliyatların hastaları tedavi edebileceğini belirtti. Pankreas başında tümörün bulunması durumunda ise Whipple ameliyatının uygulandığını açıkladı.

Bu operasyonda, pankreas başı, safra kesesi, ana safra kanalının bir kısmı, duodenum, midenin bir kısmı ve komşu lenf bezlerinin çıkarıldığını ve sonrasında organların yeniden bağlantılandırıldığını açıkladı. Bu yöntemin sadece pankreas başı kanserlerinde değil, aynı bölgedeki safra yolu ve duodenum kanserlerinde de kullanıldığını belirtti. Başarılı bir ameliyat için erken teşhisin ve deneyimli cerrahların önemli olduğunu vurguladı.