Kara Yusuf Bey Kümbeti aslına uygun şekilde restore edilecek

Kara Yusuf Bey Kümbeti aslına uygun şekilde restore edilecek
Van’ın Erciş ilçesinde 2011 yılında yaşanan depremde kısmen yıkılan ve üzerinde hükümdarlık simgeleri bulunan Kara Yusuf Bey Kümbeti’nin aslına uygun şekilde restore edileceği belirtildi.

Selçuklu mimarisi tarzında 1423 yılında Cihan Şah tarafından yaptırılan ve üzerinde hükümdarlık sembolleri bulunan ve çevresinde Ayet-el Kürsi yazılı taşların da yer aldığı Kara Yusuf Bey Kümbeti’nin üzerinde simetrik iki kuş, kuzey tarafında iki aslan figürü, batı tarafında Selçuklu arması, çift başlı kartal kabartması ve hükümdarlık sembolleri bulunuyor. Kümbet alt katta mezarlık üst kat ise 12 gen gövde olmak üzere 2 katlı inşa edilmiştir.
Van Valisi Ozan Balcı, Karakoyunlular Devletinin hükümdarı Kara Yusuf Beye ait olarak bilinen kümbet alanında incelemelerde bulundu. Burada açıklamalarda bulunan Vali Balcı, “Van’ımız; doğasıyla, tarihiyle, kültürüyle çok zengin bir ilimizdir, kadim bir şehrimizdir. Van’ımız, Türkiye’nin doğusu değildir, Orta Asya’nın batıya kısacası Anadolu’ya açılan kapısıdır. Barındırdığı zenginlikleriyle Türkiye’mizin en önemli zenginliklerine sahip illerinden biridir. Biz Van’ın her alanda imarına ve inşasına katkı sağlarken, tarihi ve kültürel varlıklarımıza da sahip çıkıyoruz. Onları, atalarımızdan, büyüklerimizden aldığımız şekliyle koruyarak geliştirerek gelecek kuşaklara da aktarmaya çalışıyoruz.

YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Öne Çıkanlar