Kadınlar artık eş veya babadan harçlık almak zorunda değil:1870 TL aylık maaş bağlanması için aranan şartlar neler

Kadınlar artık eş veya babadan harçlık almak zorunda değil:1870 TL aylık maaş bağlanması için aranan şartlar neler

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, ev hanımlarına aylık 1.870 TL maddi destek programını başlatıyor. İşte bu programa dair detaylar...

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, maddi yardıma ihtiyaç duyan kadınları ve ev hanımlarını desteklemek amacıyla önemli bir adım attı. Her ay düzenli olarak ihtiyaç sahibi kadınlara 1.870 TL maddi destek sağlanacak. Bu önemli girişim, kadınların ekonomik bağımsızlıklarını artırmayı hedefliyor ve PTT aracılığıyla gerçekleştirilecek.

Aile Bakanlığı tarafından duyurulan bu program, evde bakım, aile içi sorumluluklar veya ekonomik nedenlerle çalışmayan kadınları hedefliyor. Kadınların maddi güvencelerini artırmayı amaçlayan bu program, aile bütçelerine de katkı sağlayacak.

Maddi destek programı kapsamında her ay düzenli olarak yapılacak olan 1.870 TL'lik ödemeler, kadınların yaşam standartlarını yükseltmeyi amaçlıyor. Bu sayede kadınlar, ekonomik olarak daha güçlü bir konuma gelebilecekler. Aynı zamanda, PTT aracılığıyla gerçekleştirilecek olan ödemeler, kolay ve güvenli bir şekilde alınabilecek.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, kadınların toplumsal ve ekonomik hayata katılımlarını desteklemeye yönelik bu önemli adımı ile kadınların güçlenmesine ve ekonomik bağımsızlıklarını kazanmalarına katkı sağlamayı amaçlıyor. Bu programın, kadınların geleceğini şekillendiren umut vaat eden bir adım olduğu belirtiliyor.

Ankara - Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, toplumsal dayanışmayı artırmak ve maddi olarak zor durumda olan kadınlar ile yetim çocuklara destek olmak amacıyla önemli bir sosyal yardım programını başlattı.

KİMLER BU DESTEĞİ ALABİLİR?

Bu yardım programı, çalışmayan, dul veya yetim durumunda olan kadınları öncelikli olarak hedefliyor. Eşini veya babasını kaybetmiş kadınlar, bu ödeme imkanından yararlanabilecekler. Yasal düzenlemelere göre, vefat eden eşin son aldığı maaşın %75'i veya %50'si, duruma bağlı olarak eşe bağlanacak. Eğer bir kişinin iki veya daha fazla yetim çocuğu varsa, bu oranlar değişebilir.

ÖDEME DETAYLARI BELLİ OLDU

2023 yılı itibariyle, en düşük emekli maaşı 5.500 TL olarak belirlendi ve bu temel alınarak maaş hesaplamaları yapıldı. Bu yıl, emekli maaşlarına %36'lık bir zam yapılarak 7.500 TL'ye yükseltildi ve buna paralel olarak yetim aylığı da aylık 1.870 TL olarak artırıldı.

ÇOCUKLAR İÇİN ÖZEL KURAL

Program, yetim aylığı alabilecek kız ve erkek çocukları için de belirli kurallar içeriyor. Erkek çocuklar için 18 yaşına kadar veya öğrenci durumlarına göre 20 yaşına kadar ödeme yapılacak. Üniversite öğrencisi iseler, 25 yaşına kadar desteklenmeye devam edilecekler.

KIZ ÇOCUKLARINA ÖMÜR BOYU DESTEK VERİLECEK

Kız çocukları, ömür boyu yetim aylığı almaya hak kazanacaklar. Bu hak, evlilikleri sona erdiğinde bile devam edecek.

Bu tür yardımlar, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nın sunduğu birçok sosyal destek fırsatından sadece birini temsil ediyor. Daha fazla bilgi ve başvuru detayları için resmi web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Öne Çıkanlar