Kaçakçılık için evinin içinden ülkeler arası tünel kazdığı ortaya çıktı: Akıllara durgunluk veren olay!

Kaçakçılık için evinin içinden ülkeler arası tünel kazdığı ortaya çıktı: Akıllara durgunluk veren olay!

Kırgızistan'ın Özbekistan sınırındaki bir köyde, yasa dışı göç ve kaçak yük taşımacılığı için kullanılan 130 metre uzunluğundaki gizli bir tünel bulundu. Yetkililer, tünelin bulunduğu evin sahibini gözaltına aldı.

Kırgızistan-Özbekistan sınırında yasa dışı göç ve kaçak yük taşımacılığını önlemeye yönelik bir operasyon gerçekleştirildiği bildirildi.

Operasyon sonucunda Kırgızistan’ın Calal-Abad bölgesine bağlı Suzak ilçesinde bulunan Bek-Abad köyündeki bir evde, iki ülkeyi birbirine bağlayan gizli bir tünel ortaya çıkarıldı.

aw166394-04.jpg

Tünelin uzunluğunun 130 metre olduğu belirtildi. Ev sahibi ise operasyon sırasında gözaltına alındı.

Açıklamada belirtildiğine göre, tünelin derinliği 15 metre, uzunluğu ise 130 metre olarak ölçüldü. Tünelin Kırgızistan devlet sınırına kadar olan bölümünün uzunluğu 50 metre olarak belirlendi ve yüksekliği ise 1 metre 70 santimetre olarak tespit edildi.

aw166394-03.jpg

Yasa dışı göç ve yük taşımacılığı kanalını organize eden ev sahibi olan 38 yaşındaki E.A. isimli şahıs ise gözaltına alındı.

aw166394-02.jpg

YÜK TAŞIMACILIĞI VE YASA DIŞI GÖÇ...

Açıklamada, söz konusu tüneli kullanarak sınırdan yasa dışı geçiş yapan kişilerin ve yasa dışı yollarla geçirilen malların tespit edilmesine yönelik çalışmaların devam ettiği belirtildi.

aw166394-01.jpg

Kırgızistan'ın güneyinde bulunan Calal-Abad, Oş ve Batken bölgeleri, Özbekistan ile ortak sınırı paylaşmaktadır.

aw166394-04.jpg

İki ülke köylerinin birbirine oldukça yakın olduğu sınır hatlarında zaman zaman gizli tünellerin tespit edildiği ifade edildi.

aw166394-05.jpg

İlgili Haberler