1. HABERLER

  2. İnternet bağımlıları BAYAMER'de tedavi ediliyor
İnternet bağımlıları BAYAMER'de tedavi ediliyor

İnternet bağımlıları BAYAMER'de tedavi ediliyor

Küçükçekmece Belediyesine bağlı merkezde, internet bağımlılarının tedavileri uzmanlar tarafından yapılarak normal hayatlarına kavuşmaları sağlanıyor.

A+A-

Küçükçekmece Belediyesine bağlı, "Bağımlılıkla Mücadele Danışmanlık ve Rehabilitasyon Merkezinde (BAYAMER), internet bağımlıları, uzmanlar tarafından tedavi ve rehabilite edilerek normal hayatlarına dönmeleri sağlanıyor.

Teknolojik gelişmelerin hayatın her alanında hissedilen etkisi, insan hayatını zaman zaman olumsuz etkileyebiliyor. Bilgisayar ve internet kullanımı da buna bir örnek oluşturuyor. Bilgi ve iletişim kaynağı olmanın ötesinde internet ve bilgisayarlar, bazı kişiler için bağımlılık sebebi olabiliyor. Sorunun hastalık derecesine ulaşmasıyla bu konuda tedavi hizmeti veren merkezler de ortaya çıkmaya başladı.

Bu merkezlerden biri olan BAYAMER, uzmanlarıyla internet bağımlılarının tedavisine destek veriyor.

Küçükçekmece Belediye Başkanı Temel Karadeniz, konuyla ilgili olarak, AA muhabirine yaptığı açıklamada, geçen yıl hizmete alınan merkezde uzman psikologlar ve psikiyatrların bulunduğunu ve merkezin, ilçelerindeki Kanuni Sultan Süleyman Hastanesiyle birlikte çalıştığını anlattı.

Bağımlılık denince çoğu insanın aklına uyuşturucu geldiğini ancak merkezde her türlü bağımlılıkla mücadele etmek istediklerini dile getiren Karadeniz, şunları kaydetti:

"BAYAMER'e gelen bağımlılıkla ilgili müracaatlar içerisinde internet bağımlısı olan çocuklarımız ve gençlerimiz de var. Bu merkezimiz, bağımlı kişiden ziyade ailesine de eğitim vermek istiyor. Çünkü bu tür bağımlılıklarla alakalı maalesef ailelerimizin de yeteri kadar bilgiye sahip olmaması ve insan ilişkileri anlamındaki genel sıkıntılardan kaynaklanan bazı olumsuzlukların bertaraf edilmesi gerekiyor. BAYAMER'de hem aileye, hem bağımlılıkla ilgili problem yaşayan bireye hizmet veriliyor. Özellikle şu anda internetle alakalı 13 aileye aktif eğitim veriliyor. Çocuklarımız da bu bağımlılıktan kurtulmakla ilgili psikologlarımızdan ve psikiyatrlardan hizmet alıyorlar."

Merkezde alkol, uyuşturucu ve sigara bağımlılarının da rehabilite ve tedavilerin yapıldığına işaret eden Karadeniz, BAYAMER'i bağımsız hayatın merkezi haline getirmeye çalıştıklarını anlattı.

Belediye Başkanı Karadeniz, "BAYAMER'e başvuranlar arasında 15 ila 25 yaş arasında yoğunluk yaşanıyor. Her hastamızın, her bağımlı bireyin rehabilitasyon süresi farklı oluyor. Hızlı geriye dönüşler aldığımız vak'alar da oluyor, daha uzunca rehabilitasyona ihtiyaç duyan, bireyler ve aileler de olabiliyor. Ama buraya gelen vatandaşlarımızın en az 10 seanslık bir programa dahil olması gerekiyor." diye konuştu.

Vatandaşların BAYAMER'den ücretsiz faydalanabildiğini belirten Karadeniz, belediyelerin bu tarz merkezler kurması gerektiği görüşünü dile getirdi.

"İnternet bağımlılığı bir hastalıktır"

BAYAMER psikologlarından Sema Balık Okutan da internet bağımlılığının bir davranışsal bağımlılık, aynı zamanda bir hastalık olarak kabul edildiğini söyledi. İnternet kullanımının, kişinin artık kontrol edemediği seviyede olduğu ve bir süre sonra onu durdurmaya çalışsa da artık durduramadığı noktada olduğunda bağımlılığa dönüştüğünü anlatan Okutan, şöyle konuştu:

"Günde 6 saat internet kullanımı varsa burada şiddetli bir internet bağımlılığının var olduğunu kabul etmek gerekebilir. Tüm yaş grubu için bu durum tehlikeli ama özellikle çocukluk ve ergenlikte çok fazla problem haline gelmeye başladı. Çünkü ergenlik dönemi aslında farklılaşma, bireyselleşme çabasının olduğu bir dönem. Bu aşamada danışanlarımızın, gelen başvurular üzerinden değerlendirecek olursak, kişi bireyselleşmek istiyor. Artık ebeveynlerin kontrolünde olmak istemediğini ifade ediyorlar. Burada aile içerisinde bir savaş olmaya başlıyor. Kişi bireyselleşemediğinde bireyselleşebileceği yeni bir alan açmaya çalışıyor. Burada internet, kendileri için iyi bir amaç oluyor yani savaş karşısında savaşabileceği bir alan olarak görmeye başlıyor. Bu nedenlerle kişi yoğun bir şeklide internete yöneliyor."

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.