İmmünoterapi kanser tedavisinde başarı şansını yükseltiyor

İmmünoterapi kanser tedavisinde başarı şansını yükseltiyor

İç Hastalıkları ve Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Timuçin Çil, kanser tedavisinde immünoterapinin başarı şansını önemli ölçüde artırdığını ve son 15 yılın en yenilikçi tedavi yöntemi olduğunu belirtti.

Adana'da bir otelde başlayan 3. Kanserde İmmüno-Onkolojik ve Moleküler Onkolojik Tedaviler Kongresi'nde, yerli ve yabancı uzman doktorlar en güncel tedavi yöntemlerini tartıştı. Kongre yarın akşam sona erecek.

“KANSERİN GÖRÜLME ORANI ARTIYOR”

Kanser İmmünoterapisi Derneği Başkanı ve İç Hastalıkları ve Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Timuçin Çil, gazetecilere yaptığı açıklamada, "Kanser, günümüzün en önemli hastalıklarından biri ve görülme oranı hızla artıyor. Amerika’da kanser, en çok ölüme neden olan ikinci hastalık. Türkiye’de de kanser vakaları hızla artmakta. Kanser tedavisinde kemoterapi, immünoterapi, radyoterapi, sistemik tedaviler ve akıllı ilaçlar gibi çeşitli seçenekler mevcut. Bu seçenekler arasında immünoterapi, çığır açan bir tedavi yöntemi olarak öne çıkıyor" dedi.

“İMMÜNOTERAPİ İLERLEMİŞ KANSERDE DAHİ ETKİLİ”

İmmünoterapinin kanser tedavisinde başarı şansını her geçen gün artırdığını vurgulayan Dr. Çil, "İmmünoterapi, hem ilerlemiş hem de yeni teşhis konulan kanser vakalarında başarı oranını inanılmaz derecede artırıyor. Kansere karşı savaşmada basit ama etkili bir yöntem olarak öne çıkıyor. Hem erken tanıda hem de ilerlemiş kanserlerde etkili olan immünoterapi, akciğer kanseri gibi başarı oranı düşük görülen kanser türlerinde bile çığır açıcı sonuçlar elde ediyor. Birçok kanser türünde bu tedavi yöntemi büyük başarı sağlıyor ve herkes tarafından bilinmeli" ifadelerini kullandı.