İçişleri Bakanlığı'ndan yeni genelge: Vergi ödeyecekler muaf!

İçişleri Bakanlığı'ndan yeni genelge: Vergi ödeyecekler muaf!

İçişleri Bakanlığı bir genelge yayınlayarak, 1 Mart Pazartesi günü vergi dairelerine yoğunluk yaşanmaması ödeme yapmak isteyen vatandaşların kısıtlamadan muaf olacağını duyurdu.

İçişleri Bakanlığı açıkladı: Hafta sonu kısıtlama...

İçişleri Bakanlığı 81 İl valiliğine genelge göndererek 1 Mart pazartesi günü vergi ödeyeceklerin muaf olacağını açıkladı. 

İçişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:
Genelge kapsamında vergi borçlarını ödemek/ yapılandırmak isteyen vatandaşlar borç bilgilerini içeren belgeleri yanında bulundurmak ve güzergahla sınırlı olmak kaydıyla sokağa çıkma kısıtlamasından muaf olacak.

İçişleri ile Hazine ve Maliye Bakanlıkları arasında yapılan görüşmeler kapsamında vergi borcu ödemesi/ yapılandırmasında son tarih olan 1 Mart Pazartesi gününde, vergi dairelerine yoğunluk yaşanmaması için 81 İl Valiliği'ne “Vergi ve Borç Yapılandırma” konulu genelge gönderildi.

Genelgede, vergi ve diğer bazı borçların yapılandırılmasına ilişkin düzenlemeler içeren 7256 sayılı Kanun kapsamında borçlarını yapılandıran vatandaşların peşin veya taksitler halinde ödeyebilecekleri son tarih 1 Mart 2021 Pazartesi günü olduğu belirtildi.

Genelgede Hazine ve Maliye Bakanlığınca yapılandırma kapsamında vergi borçlarını hafta sonu ödemek isteyen vatandaşların gelen talepler dikkate alınarak sokağa çıkma kısıtlamasının uygulanacağı 27 ve 28 Şubat 2021 Cumartesi ve Pazar günlerinde vergi dairelerinin açık bulundurulmasına karar verildiği ifade edildi. Yapılandırma kapsamında olan diğer kamu idareleri de kurumlarınca uygun görülmesi halinde aynı tarihlerde açık bulunabileceği belirtildi.