Hiranur Vakfı’ndaki çocuğa cinsel istismar davasında yeni gelişme

Hiranur Vakfı’ndaki çocuğa cinsel istismar davasında yeni gelişme
İsmailağa Cemaati’ne bağlı Hiranur Vakfı’nda cinsel istismara uğrayan 6 yaşındaki kız çocuğuyla ilgili görülen davada, 2012’de “sahte kemik yaşı raporu” alındığı gerekçesiyle yargılanan üçü doktor yedi sanık, hâkim karşısına çıktı. Mahkeme heyeti davanın tek tutuklu sanığı olan Mehmet Emin Marankoz hakkında kararını verdi.

Anadolu 20. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen ilk duruşmaya, tutuklu sanıklar Yusuf Ziya Gümüşel, Kadir İstekli ve Mehmet Emin Marankoz katıldı.

Duruşmada tutuksuz sanıklar M.O.B., K.Ş., M.G.L., Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı avukatları, Ankara Barosu Başkanı Mustafa Köroğlu, İstanbul Barosu Başkanı Filiz Saraç, İstanbul Barosu avukatları ve tarafların avukatları da hazır bulundu.

Duruşmada söz alan tutuksuz sanık M.O.B.’nin avukatı, müvekkilinin kamu görevlisi olduğu için kendisi ile ilgili soruşturma yapılması için idari izin alınması gerektiğini belirterek, yargılamanın durdurulmasını talep etti.

Tutuksuz sanık M.G.L.’nin avukatı da yargılamanın durdurulmasını istedi.

Bir kısım sanıkların avukatları, barolarla Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı avukatlarının bu duruşmaya katılma haklarının olmadığını savunarak, katılma taleplerinin reddine ve duruşmanın kapalı görülmesine karar verilmesini istedi.

Duruşmada görüşü sorulan cumhuriyet savcısı ise bir kısım sanık avukatlarının yargılamanın durdurulması istemlerinin reddini talep etti.

Barolarla Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı avukatlarının duruşmaya katılma taleplerinin kabul edilmesini isteyen savcılık, duruşmanın ise kapalı görülmesi gerektiğini belirtti.

“DURUŞMANIN GİZLİ YAPILMASINA KARAR VERİLDİ”

Taleplere ilişkin ara kararını açıklayan mahkeme heyeti, yargılamanın durdurulması talebini reddetti.

Bazı barolarla Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı avukatlarının duruşmaya katılma taleplerini kabul eden mahkeme, duruşmanın gizli yapılmasına karar verdi.

Kararın ardından duruşma salonunda bulunan izleyiciler ile basın mensuplarının dışarı çıkarılmasının ardından yargılamaya devam edildi.

Davada tek tutuklu sanığa tahliye kararı

Bazı sanıkların savunmalarını yaptığı duruşmada ara kararını açıklayan mahkeme, tutuklu sanık Mehmet Emin Marankoz’un tahliyesine karar vererek duruşmayı erteledi.

İDDİANAMEDEN

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı’nca hazırlanan iddianamede, Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde kemik yaşının tespiti amacıyla grafilerinin çektirildiği belirtilerek, 5 Aralık 2012’de H.K.G’nin o dönemki yaşının 14 olması nedeniyle müşteki yerine bir başka kadının röntgen alanına sokularak müştekinin gerçek yaşının olduğundan farklı gösterilmeye çalışıldığı anlatılıyor.

İddianamede, sanık doktorlar A.K.Ö., M.O.B., M.G.L. hakkında, “kamu görevlisinin resmi belgede sahteciliği” suçundan 3 yıldan 8 yıla kadar hapis cezası talep ediliyor.

İddianamede, diğer sanıklardan mağdurun babası Yusuf Ziya G., mağdurun evlendirildiği Kadir İ. ile Mehmet Emin M. ve hastane çalışanı K.Ş. hakkında, “kamu görevlisinin azmettirilmesi suretiyle resmi belgede sahtecilik” suçundan da 3 yıldan 8 yıla kadar hapis cezası isteniyor.

YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Öne Çıkanlar